Mikä juttu tää on, yritys voi ostaa alv 0% mutta veroa menee kuitenkin. Selittäkää?
Kertokaa nyt miten tää homma menee. Eli yritys voi ostaa tavaraa myyntiin tukusta alv 0% mutta alv täytyy maksaa ostoista kuitenkin? En ymmärrä.
Selittäkää tyhmälle miten homma toimii. Jos ostan Saksasta 1000 eurolla alv 0%, täytyykö siitä ostosta ilmoittaa verottajalle ja maksaa Suomeen veroja tuosta hinnasta alv 25,5% eli tässä tapauksessa verottajalle 255e?
Tottakai myynnistä menee alv, sen tiedän, mutta entä nämä ostojen alv hommat? Mitä? Mitä tää alv 0% osto edes tarkoittaa jos veroa joutuu kuitenkin maksamaan ostaessa?
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Anna olla. Ei ole sun juttusi.
Ei saa yrittää oppia uutta?
Älkää laittako alapeukkuja, vaan selittäkää. En ymmärrä
Myyjät ilmoittavat verottoman hinnan, eli alv 0, mutta päälle lisätään alv. Siis näin Suomessa, en tunne Saksan käytäntöä.
Vierailija kirjoitti:
Anna olla. Ei ole sun juttusi.
Voisitko tappaa lapsesi
Puolen sekunnin googletus:
Yritys ostaa tukusta tuotteen 100 eurolla (alv 25,5 % on 20,32 euroa)
Yritys myy valmiin tuotteen eteenpäin 200 eurolla (alv 25,5 % on 40,64 euroa)
Yrityksen tulee tilittää valtiolle 40,64 euroa arvonlisäveroa vähennettynä 20,32 eurolla. Yritys tilittää 20,32 euroa verottajalle.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Anna olla. Ei ole sun juttusi.
Voisitko tappaa lapsesi
Kyllähän minä voisin, mutta mitä hyötyä siitä olisi?
Yritysten välissä kaupankäynnissä hinnat ilmoitetaan alv 0%, kuluttajille hinta pitää ilmoittaa sellaisena että se sisältää arvonlisäveron.
Tarkoittaneekohan ap käännettyä arvonlisäverovelvollisuutta? Sehän selviää googlaamalla. Siitä vaan opiskelemaan (ihan itse!) jos kerta halua riittää.
Ihmemaa Amerikassa hinnat kaupoissa verottomia,kassalla lisätään verot,hyvä????
Suomessa maksetaan Suomen alv, jos alv verovelvollinen.
Myös ALV-vapautetut joutuvat maksamaan ALV:n. Alvittomuus koskee vain omaa laskutusta. Eli jos ostaa ALV-velvolliselta, menee vero eikä sitä voi vähentää.
Jos tienaa vaikka 10 000 e/vuosi, maksaa ALV:t muilta ostetuista.
Anna olla. Ei ole sun juttusi.