Joulu vaan lähestyy. Moniko täällä menee sukulaisten luo joulupöytään?
Kommentit (14)
Ihan omassa pöydässä syön perheeni kanssa
Tällä kertaa menen, kun sukulaiset ei voi tulla meidän pöytään.
Ei minua koskaan ole kutsuttu sukulaisiin. Tiedän että niitä asuu tuossa 10 km säteellä mutta eivät ne pidä yhteyttä.
Sukulaisiani en halua nähdä ollenkaan!
Mä olen se sukulainen, jonka joulupöytään kokoonnutaan.
Yhtenä päivä mennään sukulaiselle, toisena päivänä sukulaiset tulevat meille. Kolmantena ollaan vaan ihan keskenään.
Emme ole menossa kenekään luokse, eikä meille tule ketään. Sukulointi tarkoittaisi noin tuhannen kilometrin autoilua pimeillä talvisilla maanteillä, enkä enää jaksa sitä. Haluamme olla ihan rauhassa omassa kodissamme.
Mun avomies on sitä mieltä että tää mun koti ei ole mun aikuisen lapsen koti.
Opiskelee toisessa kaupungissa ja asuu solussa. Isänsä on edesmennyt .
Jotain kummallista tässä on.
Mihin mä meen?
(Oikeasti tiedän, tää suhde päättyy)
Omat ruuat ollut aina jouluna ja omassa rauhassa. Ei kiinnosta kulkeminen toisten nurkissa eikä vieraidenkaan kutsuminen.
Mulla on kiva suku, tietysti menen jouluna sukuloimaan.
Omat lapset käy pyhinä. Muita sukulaisia tavataan muulloin kun jouluna.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on kiva suku, tietysti menen jouluna sukuloimaan.
Mllakin on kiva suku mutta näen heitä mieluummin muulloin kun jouluna.
Joulupäivänä kyllä, kutsuttuna äitini luo. Tosin sekä minä että siskoni tuomme myös mukanamme tarjottavia.
Käydään viemässä lahjat sukulaisille ennen joulua ja joulu ollaan miehen kanssa kahdestaan, ihan niinkuin joka joulu. Joulu on rauhoittumista ja rentoutumista varten, siihen ei todellakaan kuulu sukulaiset.