Miksi jätät auton lämmitysjohdon roikkumaan vapaana lämmityspistorasiaan kiinnitettynä?
Tätä näkee taas siellä täällä. Eikö ihmiset ymmärrä, että siinä johdon päässä on koko ajan jännite? Jopa taaperoperheissä tehdään tätä. Eikö yhtään huoleta että se taapero menee siihen ronklaamaan?
Kommentit (38)
Ei varmasti ole ajastimella varustetussa jännite päällä koko ajan.
Ei meillä ainakaan ole jännitettä kuin sen aikaa kun laitan kännykästä sen päälle.
Tolppa osaa myös sammuttaa itsensä kun se otetaan autosta irti ja huomaa että tehoa ei enää kulu.
No olipas turhat vastaukset. Kyllä hyvin tiedätte etten tarkoita kumpaakaan tapausta.
Koska ole impesilli vasemmistolainen.
Tarkoitan mm. tätä meidän taloa, missä on avoin parkkipaikka eikä ole ajastimia ellei ole itse järjestänyt. Jännite on päällä 24/7. Sama on siinä taloyhtiössä, mihin työpaikkani kuuluu ja sama oli edellisessä asuinpaikassamme. Ap.
Älä jätä taaperoa vaatimatta parkkialueella.
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitan mm. tätä meidän taloa, missä on avoin parkkipaikka eikä ole ajastimia ellei ole itse järjestänyt. Jännite on päällä 24/7. Sama on siinä taloyhtiössä, mihin työpaikkani kuuluu ja sama oli edellisessä asuinpaikassamme. Ap.
Ai teidän taloa, kysy niiltä naapureiltas sitten.
Aptä voi huolettaa myös hiekoitettu parkkialue, taapero saattaa syödä hiekkaa. Pyydä joku putsaamaan hiekat pois.
No ei roikkuu kyllä vaan otan sen aina irti vaikka onkin ajastin. Onhan näitä tapauksia jossa ajastin on syttynyt palamaan. Mulla kuitenkin auton lämmitys tapahtuu talon seinässä olevan pistorasian kautta.
Me homoseksuaalit saamme jättää roikkumaan. Joten, älä kysele.
Siinähän se on kätevästi hollilla paluuta varten. Oma tupa, oma lupa.
En ole niitä 24/7 päällä olevia nähnyt ikinä. Ajastimia ennen virtaa sai taloyhtiön päättäminä ajankohtina muutaman tunnin.
Omien havaintojeni mukaan, on paljon parempi jättää johto roikkumaan nimenomaan siihen lämmitystolppaan, kuin että irrottaa sen lämmityspistorasiasta ja jättää kiinni auton maskiin.
Autossa kiinni ollessaan se pomppii vaarallisesti auton alla, ja voi pudota kokonaan pois kyydistä.
Mulla se jää välillä roikkumaan, koska lukko on jäätynyt kiinni. Sitä tapahtuu juuri näillä keleillä kun välillä tulee lunta, sitten lumi sulaa ja jäätyy.
En ala lukkosulan kanssa sitä lukkoa roplaamaan kun on töihin kiire. Siinä on ajastin, että ei ole koko ajan jännite päällä.
Aina, kun siinä piuhassa on sähkö niin se on autossani kiinni. Kun ei ole autossa kiinni niin sähköä siinä ei ole, näin yksikertaista.
Mulla on semmonen johto, jossa on tulppa. Problem solved.
Voisihan joku tätikin koskea siihen vahingossa. Jos meinaa liukastua auton vierellä.
Ei siinä muuta mutta pännii kun omaa roikkaa pitäisi sinne saada ja joutuu alkaa sen tolpan ympärille käärityn naapurin roikan kanssa värkkäämään perkele. Huomaa ettei muuta ajatella kuin oman elämän helppoutta saatanan narsistit.
Ihan samalla tavalla pistorasiassakin on jännite koko ajan päällä. Pistorasioita on sijoitettu jopa sisätiloihin seinän alaosaan. Taapero saattaa helposti päästä käsiksi näihin pistorasioihin.
Ei meidån lukolliseen autotalliin kukaan taapero pääse.