Rakastan suomea, mutta olen surullinen että meillä on niin surkeat päättäjät.
Hallituskausi toisensa jälkeen. Koska on viimeksi annettu kansalle lohtua, iloa ja luottamusta tulevaisuuteen? Sen sijaan usutetaan kansalaiset toistensa kimppuun. Luodaan vasemmisto/oikeisto kahtiajakoa. Terveydenhuolto ryssitty ja kohta jäljellä on pelkät savuavat rauniot. Täällä pärjää vain rikkaat ja hyväosaiset. Itselläni on vain pohjattoman lohduton ja toivoton olo.
Kommentit (5)
Rikkaat, keskituloiset ja jopa osa matalapalkkaisista. Eli ihan samat kuin kaikkialla muuallakin pärjää.
Köyhät, työttömät, sairaat, missä maassa nämä ovat menestyvin kansanosa?
Vihaatko Suomea siksi, että se on samanlainen kuin muut eikä aja itseään pulaan tulonsiirroilla?
Suomessa on umpisurkea johto joka asiassa.
Suosittelen lopettamaan verojen maksamisen, olo paranee melkeinpä heti. Kaikki välittäminen yhteiskunnasta häviää suorilta, kun huomaa että kaikki jatkuu samanlaisena, vaikka itse ei sitä typeryyttä enää rahoita. Voi kävellä hymyissä suin kaupungilla ja elää kuin omassa pienessä maailmassaan. Miettiä vain miten saa lisää rahaa jotta voi viettää eläkepäiviä jossain järkevämmässä maassa.
Suomi on hyvä maa rikkaille, naisille ja ulkomaalaisille.
Vaikeiden päätösten tekemistä on lykättyä liian pitkään kannatuksen menettämisen pelossa!
Täällä on pärjännyt liian pitkään ja yhäkin yhteiskunnan rahoin! On leikitty varakasta vaikka ei olla oltu sitten kasarin. Vielä edellinen hallitus mainosti miten olemme Euroopan varakas valtio ja meidän pitää tukee muita, kuten Italiaa!
Nyt ollaan oikeilla jäljillä mutta 10-15 vuotta liian myöhään, siksi työ on kivulias. Yhteiskunnan vastuuta yksilöstä pitää vähentää ja työn teon pitää aina olla kotona loisimista kannattavampaa.