Ulkosuomalaiset. Mitä ostatte kun käytte Suomessa?
Täällä yksi, joka melkein vuoden tauon jälkeen on Suomeen lomalle menossa ja mietin mitä kaikkea pitäisi ostaa, että ei heti palattua harmittaisi, että vitsi, sitäkin olisi voinut...
Ja Suomessa asuvat, jos luette tätä, niin mitä uutta sinne on tullut viimeisen parin vuoden aikana mitä kannattaa kokeilla tai mihin lähemmin tutustua?
Kommentit (26)
...kirjoja, dvd, muumi,pentik,marimekko, yms "uniikki" kraasaa, salmiakkia, sinappia, lasten 1 osasia syys/talvihaalareita, tilanteen ja laukkutilan puitteissa :)
Suomesta ostamme suomenkielisiä lehtiä ja kirjoja.
Suomesta ostamme kirjoja, lehtiä, dvdt, ruisleipää, sinappia, hernekeittoa ja vaihtelevasti jotain muitakin säilykkeitä, Fazerin sinistä, ksylitolipurkkaa, karkkia yleensäkin, astianpesuharjoja... Varmaan on paljon muutakin, mutta tuossa nyt ne, mitä ensin tuli mieleen.
mekin ostamme vain suomenkilisiä kirjoja, lehtiä yms.
DVD:stä: ainakin täällä myydään suurin osa niin että tekstitys on oikeastaan aina vähintään ruotsiksi, suomeksi ja tanskaksi/norjaksi. Eikä muissa Pohjoismaissa kuitenkaan myydä dvd:tä suomenkielisillä tekstityksillä?
Ostan vaatteita, kun en yhtään tykkää shoppailla täällä (liikaa väkeä).
Lumenen meikkejä, Erisanin puhdistavaa geelivoidetta, uusia ja erilaisia karkki- ja suklaamakuja, Pätkiksiä, salmiakkia, ruisleipää, Trindin kynnenkovettajaa. Joskus jotain suomalaista pikku designia, mm. Marimekkoa, Arabiaa ja Iittalaa.
hernekeittoa, karjalanpiirakoita, suklaarusinoita, salmiakkia, siideriä...
- Kirjoja, kirjoja ja kirjoja (itselle ja lapsille)
jotain ruokaa (esim rieskaa ja ruisleipaa ja purkkihernekeittoa.)
- Sisustusjuttuja (joo, Marimekkoa jne ) ja asioita (Iittalaa, yllatys yllatys)
- Lapsille ulkoiluvaatteita
Mulla tulee muuten aina loman viimepaivina joku ihme suomipaniikki ja ostan joskus jotain aivan ihmejuttuja. Juoksen kaupoissa ja haalin itselleni Suomea niin paljon kuin laukkuun mahtuu .. kotona sitten ihmettelen, etta mitahan mulla on paassa liikkunut :-).
siideriä...
Ai sitä suomalaista esanssilitkua? o_O
mekin ostamme vain suomenkilisiä kirjoja, lehtiä yms.
DVD:stä: ainakin täällä myydään suurin osa niin että tekstitys on oikeastaan aina vähintään ruotsiksi, suomeksi ja tanskaksi/norjaksi. Eikä muissa Pohjoismaissa kuitenkaan myydä dvd:tä suomenkielisillä tekstityksillä?
Mä tarkoitin lapsille suomeksi puhuttuja filmejä - ja suomalaisia filmejä sekä lapsille että aikuisille :). Niitä ei ole näkynyt. Viimeksi tarttui matkaan mm. Risto Räppääjä. Toki tilaillaan myös netistä ja Suomikauppa on ehdoton kerran pari vuodessa vähintään. Sieltä tilataan niitä isoja eriä karkkia ja/tai suklaata, ruokatavaraa ja muutakin.
joo, makunsa kullakin ja mun makuun kay LONKERO.
sita veisin vaikka kuinka jos laukkuun mahtuisi. Ei oikein mahdu, joten tankkaan sita sitten Suomessa :-)
verhokankaita), iittalan lasia, ruisleipää, dvdleffoja, kirjoja ja lumenen meikkejä tulee mieleen. ja suomalaisia design-huonekaluja.
Ainakin karjalanpiirakoita ja ruisleipää, jonka päälle maksapasteijaa. Nams :)
Makuunin irtokarkeista tykkään myös. Itselle ja lapsille kirjoja ja lehtiä.
Fazerin sinista, salmiakkia, xylitol-purkkaa ja -pastilleita, ruisleipaa pakkaseen ja uskokaa tai alkaa, apteekin perusvoiteita. Taalla on vaikea loytaa voiteita joissa sopiva koostumus ja ei hajusteita ym.
Meinas unohtua. Kassillinen kirjoja akateemisesta.
22
salmiakkia, ristikkolehtia, kirjoja, iittalan laseja, suklaata, mini minigrip-pusseja, saksia, DVD-elokuvia, jauhettua kardemummaa, vaniljasokeria, raesokeria, sinappia, ksylitol-tabletteja, kodin tekstiileja, aina ma kassit pullollaan sielta palailen kuitenkin
Viiliin siemen on aina vietava, samoin juustoa, vaaleita riisipiirakoita ja ruisleipaa. Mummu lahetti just ison edam-juuston paketissa Mmmmm....Luulen etta kaikki muumu mukit loytyy, paljon marimekkoa myos. Niin, ja sukkapuikot etta voi kutoa viidella.
Jouluksi lapset saavat muumitavara kalenterit ja tietysti hyvaa suklaata ja irtokarkkeja.
xylitol pastilleja ja purkkaa
poroa (leikkelettä)
mäntysuopaa
sukulakua
mynthoneita (sokerittomia)
xylitolhammastahnaa ja muumihammastahnaa
leivinjauhetta
kardemummaa
ulkotulia
marimekko servettejä
Koskenlaskija juustoa
kuivattuja saunavastoja
lista taitaa olla loputon :)
Saksassa ollaan
ruisleipää, kahvia, lonkkua, liha- tai lanttukukkoa, karjalanpiirakoita, kuivaherneitä, dippipusseja, kaardemummaa, glögiä, meetwurstia, juustoa (oltermanni tai muu sen tyylinen)
en näitä kaikkea kerralla, mutta siinä taitaa olla tämän vuoden toimitukset.
alussa ostin iittalan ja marimekon keittiökamaa, mutta sittenmmin tullut järkiini ja ostellut täkäläisiä.
t. englantilainen
ja ylipäätään kattelen että mitä kaikkea uutta on tullut markkinoille. Osaa maistan jo Suomessa ollessa, osaa ostan mukaan ja paljon jää maistamattakin ;)
Sitten riippuen lasten iästä sillä hetkellä, ostan vauvan ruokia (valmiita puuroja ym), Tiimarista kynäsälää kouluikäselle, suomenkielisiä satu- ja laulukirjoja ja CD:tä (joululauluja tarvii taas ostaa!), leluja (valikoima paljon suurempi kuin täällä pienessä kaupungissa).
Mutta nyt seuraavan kerran tulen lentämällä halpislipuilla, ja en voi ostaa juuri mitään mukaan.