onko lyhytkasvuisten vanhempia
Meillä kohta 6 vuotias (huhtikuussa synttärit) poika joka on pienikokoinen. Ollut sikiöajasta lähtien, syntyi viikolla 39, 45 cm pituisena, painoa oli 2,46 kg.
Nyt pituus on 104 cm ja paino 15 kg.
Kaikenlaisia tutkimuksia on tehty. Mitään lyhytkasvuisuusoireyhtymää ei ole todettu.
Tänään lääkäri puhui mahdollisuudesta kasvuhormoonin antoon, vaikka aiemmissa tutkimuksissa kasvuhormooni on ollut ok.
Onko kellään kokemuksia kasvuhormoonista? Kuinka on tehonnut? Minkälaista sen pistäminen on? Kuinka lapsi on suhtautunut pistoihin? Paljonko joutuu itse maksamaan?
Kommentit (6)
Meillä on nyt 5-vuotias poika jolla on käytössä Kasvuhormonihoito. Lapsi syntyi SGA lapsena ja n. 5kk iässä tiputti pituutensa radikaalisti SD käyrällä tiukasti alas. Seurattiin 2-vuotiaaseen asti ja sen jälkeen tehtiin tutkimukset ja aloitettiin hoito. Lapsella on kasvuhormonivajaus eli omaa tuotantoa jonkin verran.Nyt pituus on hoidoilla saatu nousemaan SD -1.8 ja pituus on nyt n. 105 cm ja paino 17kg. Me vanhemmat menemme pituus käyrällä SD -0.8. Meidän käyttämä lääke maksaa 3kk annos n. 1500e joten ei minkään näköistä mahdollisuutta antaa lapselle ilamn valtion korvausta. Lääkitys on tällä hetkellä lapsen 16v ikään asti, jolloin mietitääna asiaa uudellee.
mutta häntä ei ole koskaan tutkittu, sillä hyvin suurella todennäköisyydellä pieni koko meillä johtuu geeneistä.
Poika syntyi pienikoisena rv 37+4 (2400g/44cm).
Olisi kiva tietää minkäkokoinen teidän lapsi on eri ikävuosina ollut. Meillä oli 1v. 70,4cm, 2v. 82,5cm, 3v. 89,1cm, 4. 96,6cm 5v. 100,6cm ja nyt 6v. 106,5cm. Eli kasvaa, mutta aikas eri käyrillä kuin ikätoverinsa : /
Me vanhemmat olemme pienehköjä, mutta emme mitään superpieniä. Itse olen 162cm ja pojan isä 173cm. Omat vanhempani 153,5cm ja 168cm, miehen vanhemmat 162cm ja 170cm. 3 neljästä isoisoisästä ovat olleet alle 170cm kuten myös 3 neljästä isoisomummusta ovat olleet korkeintaan 160cm. Oma yli 30v. veljeni (diabeetikko) on 161cm.
Eli meillä tämä siis on hyvin todennäköisesti geeniperäistä pienikokoisuutta.
Kuopuksemme, nyt 4v. tyttö on vielä pienempi kuin veljensä, vaikka oli syntyessään hieman isompi. Hän syntyi rv 38+3 2950g gramman painoisena ja 46 senttiä pitkänä. Alkuun pikku vauvana pituutta tuli todella hienosti, mutta 1 vuotiaana hän olikin sitten vain 69,1cm, 2v. pituutta oli 80,5cm, 3v. 86,6cm ja nyt viime viikolla 4-vuotisneuvolassa 94cm. Tyttöä tutkittiin vauvana aikas paljonkin, mutta mitään " vikaa" hänestä ei löytynyt.
On jotenkin huojentavaa tietää, että on muitakin tällaisia pieniä lapsia.
Ja hei ; ) pieni on kaunista!
Tuttavamme lapsella on ainakin aikaisemmin ollut kasvuhormoonihoito. Lapsi oli jäämässä huomattavan lyhyeksi ja kun jollain sukulaisella oli todettu kasvuhormoonin puute, veivät lapsen tutkimuksiin. En muista uupuiko hormooni kokonaan, vai oliko sitä huomattvan vähän. Joka tapauksessa saivat luvan puolen vuoden kokeiluun. Kasvu pyrähti ko kokeilun aikana oikein kunnolla ja kun taas oli jokin aikaa ilman hormoonia, kasvu pysähtyi. Eli hormoonin korvaushoidolla oli selkeä vaikutus. Niin sitten saivat hormoonihoidon alkamaan. Pistos oli ainakin heillä iltaisin (lihakseen tai vatsanahan alle?) samantapaisella piikillä kuin millä insuliinia laitetaan. Maksoivat itse lääkettä kelan lääkekattoon asti, joka taisi täyttyä jo ensimmäistä erää (3kk lääke?) ostettaessa. Heillä taisi olla myös sairaanlapsen hoitotuki, kun kaikenlaista muutakin hoidettavaa oli ja lääkärikäyntejä suht usein. Lapsi ja perhe olivat tosi tyyttyväisiä hoitoon, koska lapsi kärsi pienuudesta ja pelkäsi jäävänsä lyhyeksi. Kallishan hoito on, mutta ilm. sen arvoinen. En muista joutuivatko maksamaan kokeilujakson lääkkeet itse, vai tuliko kela vastaan.
minkä ikäinen tuon tuttavaperheen lapsi oli tuolloin kun sai hoitoa.
Meidän poika ei ole vielä ymmärtänyt että on pienempi kuin muut, mutta on lähitulevaisuudessa edessä. Varsinkin kun syksyllä menee eskariin, ja viimeistään koulussa.
Sitä juuri pelkään, että koulussa kiusataan tuon pienikokoisuuden takia.
Tyttareni luokalla koulussa on tuon kokoinen ja ikainen poika. Vanhemmat ovat normaalin kokoisia eli aiti ainakin 165cm ja isa sita pidempi. Heille ei ole tullut mieleenkaan etta poika olisi lyhytkasvuinen tai tarvisi hormonihoitoa, he ajattelevat etta jotkut vain kasvavat hitaammin tai joskus tulee se kasvuspurtti. Oma poikani joka on just 4 v on pidempi kuin tama 6v. Eli ala murehdi liikaa jos kasvuhormonit on normaalit.
Tuttavaperheen lapsi taisi huolestua asiasta joskus koulun alkamisen seudulla. Heillä äiti on myös pienikokoinen (alle 155cm) ja lapsi pelkäsi jäävänsä äidin pituiseksi. Esimerkkinä oli myös tämä sukulaislapsi, joka taisi olla vielä lyhyempi. Myös muutamaa vuotta nuorempi pikkusisar alkoi olla saman pituinen, joten vertailukohtaa löytyi. Monesti eskarin / koulun alkaminen on se pylväs, jolloin lapset alkavat verrata toisiaan pituudessa. Vaarana on myös koulukiusaus ym syrjiminen esim liikuntatuntien pallopeleissä. Muualta olen kuullut, että huomattavan lyhyelle on ollut mahdollista hakea esim luokka-avustajaa kouluun, jos esim ruokatarjottimien kantaminen, vatteiden ripustaminen naulakkoon tai muu toiminta tuottaa pituuden vuoksi vaikeutta.