Millä saatte rasvatahrat pois vaatteista?
Teini tykkää leipoa ja laittaa ruokaa ja aina on vaatteissa roiskeita. Ongelma on, että rasvaiset tahrat eivät lähde pesussa. Pesen pyykin kuudessakympissä ja olen käyttänyt sappisaippuaa, tahrasuolaa, sanytolia, olen käyttänyt nestemäistä omoa, pulveriversiota ja jopa Prismassa myytävää työvaatteiden pesunestettä, jonka pitäisi tehota mm vaikeisiin öljytahroihin. Tulokset ovat laimeita ja edelleen esim housujen kankaassa näkyy läikkiä, mihin teini on pyyhkäissyt köksätunnilla rasvaiset kätensä.Saarnata saan kuin ruuneberi asiasta, mutta ideoita pyykinpesuun nyt kaipailisin.
M8llä pois tahrat?
Kommentit (25)
Minä esipesen reilulla turauksella fairya ja sitten 60 asteeseen normaali pesu. Fairy pitää huuhdella hyvin pois ennen kuin laittaa vaatteen pesukoneeseen. Omalla vastuulla toki, mutta minulla on toiminut hyvin.
Opeta teinisi käyttämään essua eli esiliinaa.
Tahranpoistoon; tahranpoistoneste ( anna vaikuttaa) ja pesu 60 asteessa
Pitää ostaa perunajauhoja ja talouspaperia. Sitten laittaa silitysraudalla talouspaperi ja sen päälle kerros perunajauhoja, rasvaläikkä ja läikkä päälle perunajauhoja ja talouspaperi. Sitten silittää niin kuumalla kuin uskaltaa. Lämpö saa rasvan imeytymään perunajauhoon. Samalla tavalla lähtevät myös steariinitahrat.
Sappisaippuaa.
Fairyä.
Jos oikein keljuttaa niin jarrunpuhdistusspraytä.
Jos kangas on puuvillaa (tai pellavaa), niin pese 90 asteessa. Jos likatahrassa on jotakin proteiinipitoista, niin ensin lyhyt kierros kylmällä pesua.
Mies tekee paskasia remppahommia niin on kokemusta tahroista. Kokeile vd-40 voiteluainetta sitä ukot käyttää vaikka minkä voiteluun ja irrotukseen. Itselleni tuli täytenä yllätyksenä se että miten hyvästi sillä saa pois jotkut esim öljytahrat vaatteista.
Jos ei sappisaippua (siis se ihan palasaippua jota käyttää pakkauksen ohjeen mukaan) auta, niin tahra ei varmaan lähde ikinä tai millään. Juuri eilen vaikean rasvatahran pesin housuista pois sillä.
Riippuu kankaasta. Jos kangas kestää, sekoita astianpesuainetta ja ruokasoodaa tahnaksi, hiero tahraan ja anna olla jkn aikaa. Hiero vielä lisää ja huuhtele, sitten normaaliin pesuun. Meillä on tehonnut hyvin rasvatahroihin.
Mäntynestesaippualoiuos. Siinä liotus, ei koneeseen, vaahtoaa voimakkasti koneessa. Sillä lähtee pihkakin
Laita se teini etsimään ohjeita ja pesemään vaatteensa.
Voi vähentää sottaamista jos joutuu itse pesemään vaatteensa eivätkä ne ilmesty vain puhtaana kaappiin valmiina sotkettavaksi uudelleen...
No tahrat kannattaa ensinnäkin pestä mahdollisimman tuoreina. Ja toiseksi, olethan muistanut antaa sappisaippuan vaikuttaa sen jälkeen, kun olet sitä tahraan laittanut. Outoa jos ohjeen mukaan toimittaessa ei ole leipomisesta johtuva tahra lähtenyt.
Vierailija kirjoitti:
Eikö se vaahtoa kamalasti koneessa, fairy siis?
Ei, jos sitä laittaa vain vähän kankaaseen tahran kohdalle.
En sitten osaa sanoa, montako niitä tahroja kestää olla, mutta pari kolme menee ainakin ihan huomaamatta koneessa.
Sappisaippualla. Mutta sappisaippuan pitää antaa vaikuttaa vähintään 15 min, mielellään kauemmin, ennen pesua.
Tiskiaineella. Hiero vähän käsitiskiainetta tahraan ja pese normaalisti.