Rakkauspetos vei suomalaiselta naiselta 20000€.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/marja-helena-lahetti-juhanille-kenk…
Kului pari-kolme viikkoa, kun Juhani kertoi, että uusi Kanadasta tilattu laite oli juuttunut Italian tulliin. Hän tarvitsisi noin 13 000 euroa, jotta saisi sen tullista.
Marja-Helena alkoi epäillä, puhuiko Juhani totta. Marja-Helena halusi tietoa tilatusta laitteesta ja kuvan tullin papereista. Juhanilla oli kuitenkin selitys, kuten aina. Marja-Helena antoi periksi ja heltyi auttamaan.
Kerroin Juhanille, että ei minulla ole sellaisia rahoja, Marja-Helena kertoo.
Juhani aneli ja aneli vedoten siihen, että Marja-Helena on ainut, joka häntä voisi auttaa.
...
Viimein löytyi pankki, josta laina irtoaisi. Pankki oli norjalaisomisteinen Bank Norwegian.
Marja-Helena etsi jälleen vanhan kenkäparin- ja laatikon, ja lähetti rahaerän matkaan tällä kertaa Matkahuollon kautta, sillä sen toimipiste sijaitsi lähempänä kuin UPS:in.
Kommentit (9)
Tyhmästä päästä kärsii koko lompakko.
Niin- kuka lähettää virtuaaliselle netti-kuvakkeelle rahaa. Ovatko naiset todella niin yksinkertaisia?
Vierailija kirjoitti:
Niin- kuka lähettää virtuaaliselle netti-kuvakkeelle rahaa. Ovatko naiset todella niin yksinkertaisia?
Söpö ulkkarimies vähän laittaa viestiä, niin kyllä heti avautuu suominaisen sakset ja lompsa. 🤣
Miten joku voi olla vielä tänä päivänäkin noin typerä? Liian hyvä ollakseen totta ei ole ikinä totta.
Marja-Helena on ollut TYHMÄ, TYHMÄ, TYHMÄ
Luulis, että nykyään ei kukaan enää lankeaisi noihin. Mutta jopa eräs (ihan fiksuna pitämäni miespuolinen) tuttuni tuossa jokin aika sitten kertoi mulle, kun sukulaisensa on saamassa suuren perinnön. Olin vaan, et ok, hieno homma. Hieman mietteliäänä hän jatkoi: "Oli vaan aika yllättävää, et meillä on sukua Nigeriassa".
Ei helvetti, ei saatana, käskin tuttuani VÄLITTÖMÄSTI soittamaan sukulaiselleen ja varoittavan tätä.
"Meinaatsä, et se olis joku huijaus?" hän kysyi.
Ukko siis n. 60-vuotias, aikuinen ihminen.
En voi uskoa, että joku ihan oikeasti uskoo noihin rakkaushuijareihin eikä ymmärrä viimeistään siinä vaiheessa kun rahanpyynnöt alkavat mistä on kysymys. Että komea ja varakas arvostetussa ammatissa toimiva mies oikeasti rakastuisi tavallisen näköiseen tavalliseen 50-100-vuotiaaseen naiseen tämän facebook-profiilin perusteella. Luulen, että nämä naiset sisimmässään tietävät, että kyse on huijauksesta, mutta siitä huolimatta haluavat kerran elämässään elää hetken unelmaansa, jossa komea ihana mies vakuuttelee rakkauttaan ja kirjoittelee hempeitä, ja nainen on valmis maksamaan niin paljon kun rahaa löytyy jostakin tuosta hetken hurmastaan.
Pari viikkoa sitten Marja-Helena selaili tuttuun tapaansa taas Facebookia ja törmäsi sattumalta tutun näköiseen komeapiirteiseen ja tummahiuksiseen mieheen. Nimi oli kuitenkin eri: Heikki.
Marja-Helena alkoi tutkia.
Selvisi, että Heikin ja Juhanin tiedot Facebookissa ovat samat: työskenteli yrityksessä Self emploeyd, asuu nyt paikkakunnalla Tukholma, paikkakunnalta Porvoo.
Heikin Facebookissa neljä vuotta sitten jakamissa kuvissa oli myös sama mies kuin Juhanin profiilikuvassa. Myös puhelinnumero oli sama kuin Juhanilla, Marja-Helena kertoo.
Silloin Marja-Helena heräsi: koko Juhania ei ollut olemassakaan, eikä siten siis rikki mennyttä laitetta, ei tullimaksuja, asuntoa Tukholmassa, työprojektia Maltalla. Kaikki oli keksittyä ja valetta.
Heikillä tai Juhanilla oli jo kuitenkin seuraava uhri kiikarissaan nyt toisella nimellä. Marja-Helenan mukaan hän oli pyytänyt Turun alueella asuvaa vanhempaa rouvaa Facebook-kaverikseen ja Marja-Helena halusi varoittaa tätä miehestä.
Marja-Helena päätti viimein ilmoittaa kokemastaan poliisille. Poliisi vahvistaa MTV Uutisille, että tapauksesta on kirjattu rikosilmoitus törkeänä petoksena.
Hän oli niin hyvä puhumaan ja asetti sanoja oikeisiin paikkoihin, mutta miten kummassa haksahdin kaikkeen siihen? Marja-Helena sadattelee itseään.
Haksahdus maksoi Marja-Helenalle lähemmäs 20 000 euroa, eikä hän usko saavansa rahoja koskaan takaisin.
Maksan näitä velkoja nyt seuraavat kahdeksan vuotta.