Mepit
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson (vas) palasi sunnuntaina kahden päivän vierailulta Ukrainaan. Matkan tavoite oli luoda Euroopan vasemmistolle yhteistä tilannekuvaa ukrainalaisten hädästä, ja se järjestettiin osin Anderssonin aloitteesta.
Anderssonin mukaan hänen vasemmistoryhmässään EU:ssa vallitsee yhteinen näkemys Ukrainan taloudellisesta tukemisesta, mutta aseellisen tuen kannatuksessa on hajontaa. Se johtuu siitä, että ryhmässä on niin voimakkaita rauhanaatteen kannattajia.
Andersson kertoo painottaneensa puoluetovereilleen, että rintamatilanteella on kytkös siihen, millaista rauhaa neuvottelupöydissä voidaan tavoitella. Venäjä on hyökännyt syksyn mittaan itärintamalla voimakkaasti.
Mukana matkalla oli vasemmiston europarlamentaarikkoja Suomesta, Ruotsista ja Portugalista. Lisäksi mukana oli Saksan vasemmistopuoleen juuri valittu puheenjohtaja Jan van Aken.
Andersson järjesti matkaa yhdessä saksalaisen Rosa Luxemburg -säätiön kanssa.
Jotkut mölisee ja ramppaa hammasremontissa ja unohtaa tehdä työbsä ha maksaa veronsa.
Toiset menee ja tekee enemmän kuin kukaan edes odottaa.
Tynkkysestähän ei tällaiseen edes ole, saati että putinistina viitsisi.