Miten vessan saa sisustettua nätimmäksi?
Muutimme mukavaan, tilavaan 60-luvun kerrostaloasuntoon. Kaikki huoneet on saatu sisustettua kodikkaiksi. Vain vessa on ankea ja remontoimaton enkä keksi, miten sen saisi viihtyisämmäksi. Kylpyhuone on siis eri tilassa.
Eihän vessassa sinänsä ole tarkoitus viihtyä pitkiä aikoja, mutta en haluaisi, että olisi vain tarpeidentekopaikka.
Onko vinkkejä? Jos siis ruveta ihan remonttia tekemään.
Kommentit (42)
Maalaa/tapetoi ja laita pari taulua seinälle. Lattialle nätti matto ja vaikka joku silkkiviherkasvi.
Saniaisia ja jotain viidakkoteemaa.
Toiset käy ulkohuusissa ja sinä vaan mietit sisustusta.
Jotain väripilkkuja ja viherkasveja vaikka. Itselläni on myös "aurinkosieppareita" ja kauniita pulloja ja purkkeja.
Kaakeleita siellä on paljon. Ehkä joku ammattilainen saisi väriä tai reunusta. Ellei itse keksi jotain kaakelin pintaan, kuivaan osaan, ei kostea. Sellainen joka ei kerää hometta. Ehkä netissä ja liikkeessä on ideoita, mutta se maksaa. Yyksi kärry jossa korit, on hyvä mutta ankea. Matto kerää vaan vettä.
Vierailija kirjoitti:
Maalaa/tapetoi ja laita pari taulua seinälle. Lattialle nätti matto ja vaikka joku silkkiviherkasvi.
Hyllyjä? Kaapin ovien vaihto? Joku kiva väri piristykseksi.
Vessasta voi tehdä luksuspaikan. Brokadia, samettia, kultaa tai hopeaa.
No eiköhän se sen rempan vaatisi.
Joku kiva tuoli ja pöytä. Minijääkaappi, televisio.
Lataat ensin täältä tämän kuvan:
https://www.dropbox.com/scl/fi/9qii3wup57ob4eh6kib7i/Alexander-Stubb-Ta…
Sen jälkeen otat vessan suurimmasta seinästä tai ovesta mitat ja menet jonkun printtifirman sivuille (esim. Vistaprint) ja tilaat sieltä niiden mittojen mukaan tuon kuvan canvastauluna tai muuna tulosteena. Elävöitti ainakin meidän vessaa ihan tosi paljon.
Värit ja kivat pikku taulut riittävät hyvin. Ainakin jos kyseessä on myös vierasvessa, tärkeää on, että puhtaanapito on sekä oikeasti mahdollista että myös nähtävissä. Siksi kaikki matot ym. puhtaudeltaan "epävarmat" jutut on parempi unohtaa ja keskittyä esimerkiksi raikkaus-teemaan.
Mitä kaikkea siellä wc:ssä on ja minkälaiset pinnat?
Hakisin sellaista hienoa hiekkaa kuten hiekkarannoilla on lattialle. Seinät veden siniseksi ja katto auringon keltaiseksi. Pönttö kiven väriseksi. Kyllä sä tiedät.
Vierailija kirjoitti:
Ja kirjoitusvirhe lipsahti Korjaan: että tarkoitus ei ole tehdä remonttia
ap
Ei remppaa? No ei siinä sitten ihmeisiin pysty.
Pelkät valot auttavat, monessa vessassa usein joku 1 tai 2 jotain ihan pienitehoista valaisinta ja koko huone näyttää sen takia sisustuksesta riippumatta ankealta.
Noin vanha talo niin ehdottomasti remonttia, koska ne vessat nyt monesti on kärsinyt jotain kosteusvaurioita, tai vanhat pinnat voi sisältää asbestia..
Leikkaat lehdistä kuvia seinille. Ennen vanhaan ulkohuusseissa tämä oli tosi hot. Esim. kuninkaallisten kuvat.👍
Ja kirjoitusvirhe lipsahti Korjaan: että tarkoitus ei ole tehdä remonttia
ap