Mikä on pisin bussimatka, jonka olet matkustanut?
Siis yhteen suuntaan? Itsellä varmaan Kuopiosta Helsinkiin. Meni päälle 6 tuntia. En enää toiste kyllä.
Kommentit (75)
Tukholma - Lillehammer vajaa 700km
Chicago - Los Angeles
Greyhoundilla. 1 vrk 8h
Vierailija kirjoitti:
Tallinna-Zakopane.
Tää oli siis 1390 km. Maps antaa ajoaika-arvioksi 15 h ja risat, mutta kyllä silloin meni taukoineen ja rajoineen ja bussinopeudella aika tarkkaan 24 tuntia.
Vierailija kirjoitti:
Chicago - Los Angeles
Greyhoundilla. 1 vrk 8h
Oho! Mahtoi olla aika kamalaa.
Helsinki-Seinäjoki 5 h. Kyllä se loppua kohden tuskaiseksi käy, varsinkin jos bussi on niin täynnä ettei voi vaihtaa asentoa, nostaa jalkoja viereiselle istuimelle yms.
Kuopiosta Saariselälle. Siitä on kyllä jo aikaa, rippileirille mentiin. Kuopiosta Turkuun olen matkustanut monesti, Onnibussilla se matka tuntuu pitkälle, mutta opiskeluaikojen risteilyreissuilla meni oikein rattoisasti kun oli bussi täynnä kavereita. Helsinkiin menen Onnibussilla aika useinkin, kun se on yleensä niin paljon halvempaa kuin juna.
Vierailija kirjoitti:
Chicago - Los Angeles
Greyhoundilla. 1 vrk 8h
Höpsis! Matka on bussilla 44 h 10 min.
Ei kai se pitkä bussimatka sen kamalampi ole kuin joku Thaimaan lento, tai mukavampikin kun yleensä jossain vaiheessa pitää bussikuskikin taukoa ja pääsee jaloittelemaan.
Helsingistä pietariin vuonna 2000. En muista montako tuntia meni.
Kamppi - Meilahti
Elämäni kamalimmat kymmenen minuuttia.
Pyhätunturi-Helsinki. Oi niitä opiskeluaikoja
En ole koskaan ollut bussissa, autokin on keksitty.
Haukilahti - Tapiola väliä kuljin joskus lukio aikana, mutta se loppui kun sain ajokortin. Miksi kulkea bussilla, josta joutuu kävelemään kilometri tolkulla kuitenkin, kun se ei kotipihaan tuo, jos on auto.
Tallinna -Riika tilausajobussilla, ysärillä jolloin raja tarkastukset sekä Tallinnan satamassa jossa osa porukasta pääsi ulos vasta yli tunnin laivan saapumisen jälkeen, ja Viron ja Latvian välisellä rajalla kanssa reilu tunti niin yhteensä taisi kestää 7-8 tuntia. Onneksi sai vetää sakua matkan aikana.
Rovaniemi - Kilpisjärvi.