Millaiset tukiverkot sinulla on?
Tuli mieleen toisesta aloituksesta. Onko sinulla hyvät tukiverkot? Etenkin, jos olet aikuinen sinkku? Kuka hoitaa, jos olet sairas? Kuka lainaa, jos rahat on loppu?
Erikoissairaanhoito on Suomessa loistavaa ja lähes ilmaista. Esimerkiksi, jos sairastut syöpään. Vaan miten käy, jos mielesi sairastuu? Puhumattakaan, että omaa "tyhmyyttäsi" sotket asiasi? Sekin on kovin yleistä ja inhimillistä.
Kommentit (5)
Hyvät. On vanhemmat, lapsen isän vanhemmat, sisarukset, ystävät ja enot sekä serkut.
Vierailija kirjoitti:
Huonot. Tuskin kaveritkaan auttavat pientä vippausta lukuun ottamatta.
Sama juttu, huonot on tukiverkostot.
Lähes olemattomat, isä kyllä on, mutta hän on jo iäkäs. Hyvin selväksi tullut että yksin tässä on eteenpäin pyristeltävä ja muita ns. "läheisiä" kiinnostaa vain jos tarvitsevat minulta jotain.
Vanhemmat aina lupailivat tukea, mutta tuuli vain huulia liikutti. Ollin onnekas, kun sain hyvän työpaikan ja olen ollut säästeliäs ja sijoittajahaluinen. Nyt sitten melkein miljoonan omaisuus ja äitini ihmettelee, miksi en anna rahojani köyhemmille, leveästi eläneille sukulaisilleni.
Huonot. Tuskin kaveritkaan auttavat pientä vippausta lukuun ottamatta.