Kannattaako sairaanhoitajaksi opiskella
Olen opiskellut nyt kuukauden sairaanhoitajaksi, mutta arveluttaa kannattaako tämä. Kaikkialta kuuluu vaan kuraa alasta, toki välillä kuuluu hyvää. Opiskelijoita kehotetaan miettimään monta kertaa kannattaako ja suoraan kehotetaan vaihtamaan johonkin muuhun. Kuvani on tällä hetkellä, että kouluttaudun siihen, että saan koko ajan valitusta ja ei arvosteta. Onko Suomessa yhtään tyytyväisiä hoitajia?
Nytkin yksi teki sen kirjan "hoitajan paikka"
Kommentit (3)
Jos olet valmis lääähtemäään valmistumisen jälkeen esim. Ruotsiin tai kaikkein mieluimmin Norjaan niin kannattaa.
Itse lähdin Norjaan 1996 ja täällä edelleen ja olen ollut valtavan tyytyväinen päätökseeni. Ruotsissakin kai on aika hyvät oltavat mutta kyllä sieltäkin tulee hoitajia tänne hyvien palkkojen työolosuhteitten takia.
Meillä suomalaisilla on puolellamme myös se etu, että meitä arvostetaan paljon. On hyvä maine työmoraalin hyvän koulutuksen ja ammattitaidon takia.
Suomessa en missään tapauksessa työskentelisi hoitajana enkä sinne muutenkaan aio palata. Tänne otetaan väkeä, https://norja.info/norjaan-toihin/norjaan-sairaanhoitajaksi/
Mulle se työ ei sopinut, joten vaihdoin aivan eri alalla - koodariksi. Mutta jos ihmisläheisestä työstä tykkää, niin en nyt muutaman vuoden kokemuksella siitä sanoisi että se mitenkään sen kamalampaa työtä on kuin muutkaan. Paineita esimerkiksi on paljon nykyiselläkin alallani ja kiirettä, ei siitä nykyajan työelämässä oikein missään pääse. Eikä sairaanhoitajien palkatkaan minusta mitenkään järkyttävän huonot ole.
Sairaanhoitaja voi tehdä myös muita töitä, esim läöke-edustaja toimistotöitä sairaalassa tai jatkat vielä erikoistumalla johonkin ala lajiin.
Ei kukaan voi sinua neuvoa.