Mulle ei tuota vaikeutta uskoa Jeesuksen olleen olemassa, mutta oliko hän Jumalan poika?
En siis kyseenalaista sitä etteikö Jeesus olisi ollut todellinen historiallinen henkilö, mutta eri kysymys on sitten se oliko hän Jumalan poika vai ainoastaan joku jonka ympärille rakennettiin kokonainen mielikuvitustarina. Asiat kiinnostavat ja olen kovasti yrittänyt löytää vastauksia, haluaisin saada uskon lahjan, mutta toistaiseksi kysymyksiä on liikaa.
Kommentit (7)
Jeesus oli todennäköisesti jokin sekopää, joka käytti aineita, ja sitten hihhulit (opetuslapset) seurasivat perässä, ja hihhuleita kuuntelevat ihmiset päättivät tehdä uskonnon.
Oli hän Jumalan poika, olemme jokainen Jumalan lapsia. Jumalan kämmenellä ei pelkää ihminen. Hänen elämänsä on turvattu ja hän on suojeluksessa koko ajan.
Vierailija kirjoitti:
Oli hän Jumalan poika, olemme jokainen Jumalan lapsia. Jumalan kämmenellä ei pelkää ihminen. Hänen elämänsä on turvattu ja hän on suojeluksessa koko ajan.
Lisään kuitenkin että Jeesuksella oli omanlainen elämäntarina kuten meillä muillakin on. Hän vain oli aikansa suuri opettaja ja siksi hän elää vieläkin meidänkin mukanamme. Merkittävä edistysaskel maapallolla ja ajankohtaan liittyi paljon muutoksia muutoinkin. Opetuslapset tulivat avuksi levittämään sanaa. Siitä se on taas jatkunut edelleen tähänkin päivään asti.
Jeesuksen kautta puhuttiin, Jeesuksen tuli kertoa mitä Jumala haluaa sanoa ihmiskunnalle. Jumala halusi kertoa asioita turvatakseen elämää, myös pelkoa kuolemaan liittyen. Ihmisille on haluttu tuoda tietoa myös siitä että elämä jatkuu vielä kuolemankin jälkeen.
Kristinusko on tuonut paljon paskaa tähän maailmaan. Ilman sitä olisi parempi.
Todistusaineisto jumaluuden puolesta on täysin riittämätön.