YLE-päätös tehty: "Vuoteen 2028 mennessä 200 miljoonaa pois."
Eli tällä hallituskaudella YLE saa 200 miljoonaa vähemmän kuin suunniteltu.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/riikka-purra-ei-malttanut-olla-ilkk…
Kommentit (10)
Alv Ylen suhteen nousee 10:stä 14:ään prosenttiin. Mistä se alv peritään... Siis tuleeko tuo alv-korotus kansalaisilta perittyun yle-veroon siirrettäväksi?
Vierailija kirjoitti:
Alv Ylen suhteen nousee 10:stä 14:ään prosenttiin. Mistä se alv peritään... Siis tuleeko tuo alv-korotus kansalaisilta perittyun yle-veroon siirrettäväksi?
Se on YLEn maksama ALV
Miksei samantien julkaista minne yle rahat käyttää ja leikata 490 miljoonaa?
Ja tämän sankarillisen säästötoimenpiteen takia jokainen meistä voi parhaimmillaan säästää YLE-maksuissa jopa 1,30 euroa kuussa! Kyllä kannattaa äänestää persuja kun näin mittavia säästöjä kansalaisen arkeen saavat aikaan!
Toivottavasti yle lopettaa kokonaan urheilun ja luonto-ohjelmien lähettämisen, se olisi paras näpäytys valkoisia heteromiehiä kohtaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei auttanut YLEn itrupotkuraivarit missä menivät haaskaamaan satoja tuhansia veronmaksajien rahoja somalina. arabiankielisiin uutisiin.
Onko Somaliassa ja Arabimaissa myös suomenkieliset uutiset?
Niin pitäisi olla kaikki asiat vastavuoroista.
MITÄ??? Eikö se olekaan joka vuosi, eihän tuo ole mikään säästö.
Vierailija kirjoitti:
MITÄ??? Eikö se olekaan joka vuosi, eihän tuo ole mikään säästö.
On se koska vasemmistohallituksen aikana saman summan edessä olisi plus merkki.
Oleellisinta julkisissa laitoksissa olisi sisäistää kustannustehokkuusajattelu kaikkialla organisaatiossa. Kun rahoitus on kiveen hakattu jopa vuosiksi eteenpäin, nähdään se lupakirjana, tai jopa pakkona, kyseinen summa surutta törsätä määräpäivään mennessä, jotta kohta voidaan vaatia vähintäänkin sama summa lisää. Kun tuo summa ihan perustelluista taloudellisista syistä on nyt yhden ainoan kerran maamme historiassa aiempaa pienempi, niin hieman vaikeaa ymmärtää tätä valtavaa itkua aiheesta. Yksityisellä sektorilla kustannustehokkuutta tarkastellaan kvartaaleittain ja tarvittaessa myös YT-neuvotellaan neljä kertaa vuodessa.
PS vastainen Pietarin trollitehdas yrittää täällä toisissa ketjuissa levittää valheita ettei muka vähennetty YLEn rahoitusta.
200 miljoona mielestäni aika suuri leikkaus.