YLE pyysi asiantuntijoiden näkemyksiä ilmastokriisin ratkaisemiseksi
"Pyysimme näkemyksiä ilmastokriisin ratkaisemisesta joukolta eri alojen asiantuntijoita ja ilmastokysymyksissä aktiivisia mielipidevaikuttajia.
Ylen esittämiin väittämiin vastasivat psykologi Kia Aarnio, kirjailija Suvi Auvinen, toimittaja Juha Kauppinen, koomikko Iikka Kivi, uskonnonfilosofian professori Sami Pihlström ja muusikko Hanna Yli-Tepsa."
Psykologi, kirjailija,toimittaja, koomikko, uskonnonfilosofi, muusikko ovat ilmeisesti Ylen mielestä ilmasto asiantuntijoita 🤣
Kommentit (10)
Mistähän tuon Suomen vaurauden nyt sitten kaivaa nykyisessä taloustilanteessa?
Vierailija kirjoitti:
Saatiin taas vähän ilmastopripsgandaa levitettyä joka kuuluu Ylen agendaa 😂
Tämä on pääasia. Agenda pitää olla esillä hinnalla millä hyvänsä, että kaikki kääntyvät ainoaan oikeaan uskontoon, ilmastouskontoon.
Tittade i går på A-studion (eller på söndagen). Hela en minut stod man ut med det dravlet där några typer ponerade och gissade något. Samtliga offentligt anställda, precis som för tio år sedan då man ännu orkade ta finska aktualitetsprogram på alvar. Nerförsbacken har varit brant.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Et ymmärrä siis mitä "eri alojen asiantuntijoita" tarkoittaa?
Noilla kriteereillä kuka tahansa on minkä tahansa aiheen asiantuntija ja siten asiantuntijana sanon että yle saisi pikkuhiljaa lopettaa tuon pelleilyn ja tulla järkiinsä.
Minä olen kaikkuen alojen asiantuntija.
Lukiko ne vastaukset samasta paperista?
Onko yle kysynyt samalta "asiantuntija" poppoolta neuvoja miten parantaa journalisminsa laatua? Voisi selittää noiden viimeaikaiset sekoilut...
Edesmennyt Juhani Mäkelä osaisi antaa tähänkin asiaan valtakunnan tyhjentävimmän vastauksen.
Listalta puuttui Paleface ja Johanna Vuorelma, joka on Suomen ainoa asiantuntija mihin tahansa asiaan, jos Yleä on uskominen.
Vierailija kirjoitti:
"Suvi Auvinen: Jos Suomi vetoaa aina vain pieneen kokoonsa globaalissa mittakaavassa, voitaisiin koko planeetan populaatio jakaa 6 miljoonan ihmisen slotteihin, joista yhdenkään teoilla ei olisi väliä. Niiltä joille on paljon annettu, voidaan vaatia paljon."
Suvi on oikeasti niin yksinkertainen että ei ymmärrä eroa siinä onko 6miljoonaa ihmistä 1 572 km alueella(Lontoo) vai 338 472 km alueella(Suomi)
Vajaassa kuukaudessa syntyy Suomen väkimäärän verran uutta populaa.
Et ymmärrä siis mitä "eri alojen asiantuntijoita" tarkoittaa?