Uiminen rv30 ?
Tämä on nyt sarjassamme tyhmä kysymys, mutta pakko esittää:
Esikoisen kanssa olisi tarkoitus mennä huomenna testaamaan lähihallin uutta lastenallasta.
Joskus muistan jostain lukeneeni varoituksia asiaan liittyen, mutta varmistan nyt viisaammilta. Eli eihän uimiselle uimahallissa ole mitään estettä (bakteerit, tulehdukset ym.?) rv30, jos raskaus on ollut kaikin puolin ihan normaali eikä merkkejä esim. kohdunkaulan lyhenemisestä tms. ole ollut?
Kommentit (5)
Itse kävin laskettuun aikaan saakka uimassa. Sen jälkeen väsymys on voittanut, eikä jaksa enää.
Viikolla 36 kohdunsuu oli tutkimuksessa kiinni. Viikolla 38 kysyin uimisesta synnytyslääkäriltä, joka sanoi että ei edes tutki kohdunsuuta, vaan uida voi niin kauan kun lapsivettä ei ole tullut.
No, jos limatulppa olisi jo lähtenyt niin sitten en ehkä olisi uinut noin pitkään. Mutta muuten ohje oli tuollainen.
teki gynekologi sisätutkimuksen ja sanoi olevan " sormelle auki, mutta takana ja aika napakkana vielä, pari senttiä.."
Ja suositteli oikein lämpimästi uimista, kun kysyin.
mami, 37+2
Siis jos ei ole mitään vuotoja eikä muuta ihmeellistä niin saa vielä noilla viikoilla käydä uimassa. Kävin itsekin juuri eilen itseäni lastenaltaassa liottamassa kolmen vanhemman mukelon kanssa.
marinoX rv 31+4
Kysyin asiaa lääkäriltä ja sanoi että voi uida jos paikat on kiinni. Eli viimeisen kuukauden aikana ei suositella ellei sitten ole vasta käynyt alapäätutkimuksessa jossa on todettu ettei ole alkanut aueta. Itse uin just lääkärin jälkeen vielä viikolla 37. Sen jälkeen en ole uskaltanut kun ei ollut enää varmuutta aukeamisesta (nyt 40+5).
viikkoja on nyt 36+6. muutama päivä sitten katsottiin neuvolassa tilanne ja sanottiin, että voin edelleen käydä uimassa. nythän neuvola on joka viikko synnytykseen saakka, joten käyn varmaankin vielä edelleen uimassa, jos tilanne niin arvioidaan.
pitää vielä tarkentaa, etten ole mikään superkuntoilija, vaan esikoisen kanssa käydään uimassa nyt kun on aikaa, ennen kuin vauva tulee.
Eliane