Nuoret kollegat eivät enää kiitä!
Itselleni kiitos kuuluu normaaliin kanssakäymiseen. Nuoret 25-30-vuotiaat kollegani kysyvät apua ja työtarvikkeita, mutta eivät kiitä. Myös huomenen sanominen tai siihen vastaaminen on ihan outo juttu heille.
Ja kyseessä ala, jossa kasvatetaan lapsia. Huoh.
Kommentit (7)
Ja se ilme, millä möllistellään vastaan, kun tervehtii tällaista puhelimen tuijottajaa.
Vatuttaa se jokaisen palaverin päättäminen kiittelyyn. En kiittele.
Saman huomannut raksalla. Ennen tervehdittiin aamuisin kaikkia vastaan tulevia. Nykyään alle 30 vuotiailta harvoin saa muuta kuin hämmmentyneitä katseita
Tämä on totta. Tein tällä viikolla hyvää hyvyyttäni erään asian nuoren työkaverini puolesta, kun hän oli pulassa. Vastaus tähän ei suinkaan ollut kiitos vaan okei.
Mutta miksi juuri teitä, jotka valitatte, pitäisi tervehtiä rappukäytävässä tai työpaikalla? Ihan koska niin nyt vaan jostain syystä kuuluu tehdä, vaikka kukaan ei tiedä miksi?
Vierailija kirjoitti:
Saman huomannut raksalla. Ennen tervehdittiin aamuisin kaikkia vastaan tulevia. Nykyään alle 30 vuotiailta harvoin saa muuta kuin hämmmentyneitä katseita
Joo, tämä on jännä. Eivät tervehdi muita kuin bestiksiään.
Huomannut töissä ja asuintalossani saman, että peruskäytöstavat näyttävät parikymppisiltä unohtuneen. Tervehdykseen ei tosiaan vastata, ja lounaalla selataan kännykkää vaikka kaikki muut samassa pöydässä keskittyvät seurusteluun pitäen puhelimensa taskussaan tai laukussaan.