Miksi koulussa annetaan läksyjä?
En ole koskaan ymmärtänyt tätä asiaa lapsena enkä edelleenkään 30v aikuisena ymmärrä. Eihän töissäkään aikuisille anneta kotitehtäviä? Lueppas Timo kotona vielä viikkorapsa ja tee tarvittavat korjaukset ja sitten kirjaa vielä parin sivun mittainen tiivistelmä. Eiköhän siellä koulussa ole ihan tarpeeksi aikaa perehtyä päivän aiheisiin ilman että tarvitsee enää kotona väkertää mitään, vaan voisi keskittyä harrastuksiin ja perheen kanssa olemiseen.
Kommentit (5)
Ei todellakaan tarvitse olla mikään kasvatustieteen tohtori, jotta tähän tietää ainakin kaksi vastausta:
- koulussa ei (ainakaan kaikki oppilaat) ehdi tehdä kaikkia tehtäviä
- oppiminen on tehokkaampaa kertauksen vuoksi. Siksi kannattaisi etukäteen lukea seuraavan tunnin aihe, ja jälkeen päin vielä kerrata se. Tämä pätee varsinkin vaativammissa opinnoissa, mutta hyvä harjoitella jo alaluokilla.
Hae oppii noin vain vaan asiat täytyy heti kerrata. Sitten vielä erikseen kokeeseen luku.
On olemassa työpaikkoja, joissa edellytetään vapaa-ajan käyttöä ammattitaidon ylläpitämiseen opiskelemalla alan uusinta tietoa, lainsäädäntöä ym. Niissä töissä ei ole säännöllistä työaikaa ja palkka yli 5000€/kk.
Vierailija kirjoitti:
On olemassa työpaikkoja, joissa edellytetään vapaa-ajan käyttöä ammattitaidon ylläpitämiseen opiskelemalla alan uusinta tietoa, lainsäädäntöä ym. Niissä töissä ei ole säännöllistä työaikaa ja palkka yli 5000€/kk.
Jos ei ole säännöllistä työaikaa, silloin ei mielestäni voi sanoa, että käyttää vapaa-aikaansa perehtymiseen. Samaa kategoriaa opettajien kokeiden korjausten ja tuntivalmistelujen kanssa.
Aamun typerin aloitus.