Voi itku mikä lääkäri mulle eilen sattui : (
Menin eilen lääkäriin, kun viime viikolla kärsin polvikivuista ja reuma-arvot olivat nousseet. Muutkin nivelet kipeytyivät ja soitto terveysaseman reumahoitajalle, josta kehoitettiin menemään päivystykseen. Lääkärille oli jo lähete, mutta vasta maaliskuulle.
No, menin sitten päivystykseen ja siellä lääkäri ensimmäisenä sanoi:
" vai nivelet kipeenä. ja katoin koneelta että joku idiootti onkin jo sulle puhunut mahdollisesta reumasta ja laittanut ajan reumalääkärillekkin ja nyt sä sitten kuvittelet että sulla on nivelreuma!"
Yritin siihen sitten sopertaa, että kun ne reuma-arvotkin oli kohonnut ja nyt on etenkin aamuisin kaikki nivelet tosi kipeät ja jotain apua siihen olis saatava kun ei meinaa aamuisin kävelemäänkään päästä.
Lääkäri haukkui edellesin lääkärin, joka oli kokeiden perusteella laittanut lähetettä eteenpäin ja sanoi kun ei turvotusta ole nivelissä niin se on vaan joku ohimenevä juttu. Sanoin, että nivelet on oireillut jo vuosia, mutta vasta nyt näin kipeästi. Lääkärin mukaan sillä on vaan merkitystä, koska ne on alkaneet olla tosi tosi kipeät.
Ihmetteli miksi edes mitään reumakokeita on otettu (vaikka niiden tulos olikin sitten positiivinen) ja selitti ettei sitä reumadiagnoosia ihan noin vain tehdä (vaikka kukaan ei itse diagnoosia ole vielä tehnytkään vaan epäillyt).
iski sitten reseptin kouraan jotain särkylääkettä ja sanoi näkemiin. Lähtiessäni kuulin kun alkoi sanella koneelle, että tulee polvikipujen takia, vaikka nimenomaan selvitin, että nyt ovat kaikki nivelet kipeitä, eivät enään pelkät polvet!
Arg, idiootti lääkäri!