Apua päräpukamiin!!??
Tämä on aivan kamalaa..En ole todellakaan ymmärtänyt, mitä tarkoittaa peräpukamat. Pitäisi lähteä pian synnyttämään, nyt menossa rv 38+ ja olen valvonut kaksi yötä tämän hirveän vaivan takia. Onko jotain vinkkejä, joilla pukamista pääsisi eroon tai saisi helpotusta? Händelsa voidetta ostin ja siitä ei ole kyllä paljoa apua. Kaikki vinkit ovat tervetulleita!!!!!!
Kommentit (4)
Heissan,
minulla ihan sama vaiva ja jo toista kertaa tämän raskauden kuluessa. Ostin apteekista Scheriproct-voidetta ja yhdessä lämpimien suihkuttelujen n.3-4 x pvässä käytettynä tehosi minulla (tai vie pahimmat kivut pois) n.3-4pvän käytön jälkeen. Kerralla aina käyttänyt n.viikon ajan. En ole yrittänyt tunkea niitä takaisin ettei tule haavoja vaan annan niiden parantua itsestään. Ihan kokonaan ne ei minulla ole menneetkään ohitse, mutta eivät enää särje.Ja pian todella synnytys tuo ne takaisin - parantuvat kyllä itsestään useimmiten.Eli leikkaus ei liene tarpeen ellei kestä todella kivuliaina ja isoina pitkään.
Mutta siis lämpöä (saunakin voi auttaa) ja voidetta - kyllä se siitä.Tiedän kyllä mitä tuskia ne aiheuttavat koska ei pysty nousemaan tahi istumaan kunnolla.
Tsemppiä!
tv.kaksosnainen ja rv 38+6
Hei!
Osta Sheriproctin tuplapaketti, jossa on sekä voide että suppoja, ne auttavat tehokkaasti. Ja voit kokeilla myös istumista niin kuumassa vedessä kuin pyrstösi ikinä suinkin kärsii. Muutama kuuma kylpy (jossa istuu niin kauan kuin viitsii) päivän aikana alkaa vähitellen helpottaa. Juo myös paljon vettä ja kuituja niin suolikin toimii hyvin eikä kova kakka pahenna tilannetta.
Ja synnytyksen jälkeen: Läjäpäin luumuja, vettä ja mikä ikinä on sellaista, joka saa vatsasi toimimaan pehmeän miellyttävästi. Mulla kävi viime synnytyksen jälkeen niin, että synnytyslaitoksella ei ollutkaan luumuja (niitä oli AINA ennen ollut) ja typeryyksissäni en tullut niitä kerjänneeksi. Vessaan kakkosasialle menin vasta pakottavan tarpeen tullen (kun ei ollut halua ponnistella) ja lopputuloksena oli " monsterikakka" , joka repi peräreikäni ja etenkin pukamani kamalaan kuntoon. Lopputuloksena oli aivan järkyttävän ärtynyt, täysin liioittelematta lähes tuoreen luumun kokoinen (ja värinen) peräpukama. En istunut melkein viikkoon, mutta onneksi sheriproct auttoi siihenkin. Monet itkut kyllä väänsiin niiden päivien aikana.
Tämä varoittavana esimerkkinä. Kannattaa varautua etukäteen. Mulla on ainakin luumupussit kaapissa ja korkkaamaton lääkepaketti kaapissa odottamassa. Händesaniakin olen kokeillut, mutta se on lievempää ja silloin kun tilanne on paha, ei voide riitä, tarvitaan myös suppoja.
:) ONNANNAA
Kiitos kaikille vinkeistä! Kävin hakemassa yhdistelmäpakkauksen Scheriproctia. Toivottavasti siitä on apua ja saa taas nukuttua. En tosiaan ollut kuvitellut, että joku peräpukama voisi noin kipeä olla.
Mulla iski esikkoa odottaessa rv 37+1 sama vaiva, ihan yhtäkkiä ilmestyi kivulias peräpukama. Ostin sellaista voidetta siihen, en muista nimeä, se auttoi kyllä (tai se lievitti sitä kipua) ja sitten piti yrittää työntää sitä takaisin peräsuoleen.. EIhän se siellä enää pysynyt, kun paine oli niin kova. Ei tätä vaivaa sitten kestänyt kuin vuorokausi ja sitten tulikin se synnytys eteen. Siinä vaiheessa peräpukama oli pienin murhe:-)). Terkkari sanoi, että synnytyksen jälkeen peräpukama häviää itsestään. No kyllä se vielä ilmoittelee itsestään aika-ajoin.
Terv Eve