Yksineläjät, tiskaatteko joka päivä??
Kommentit (53)
Kyllä tiskaan jokaisen aterian jälkeen, niin ettei tiskivuorta pääse kertymään.
Tiskaan käsin aina samantien. Ei kerry tiskivuorta.
Vierailija kirjoitti:
En todellakaan. En kokkaa kotona juuri koskaan.
En minäkään kokkaa mutta tiskaan silti. Tarkoitatko ettet syö kotona juuri koskaan?
Mulla on tiskikone, loput pesen käsin samantien esim paistinpannun.
En tykkään kuivuneista tiskeistä enkä kasaannuta niitä. Joskus jää joku kuppi tai kippo kuivumaan tai liotan kattilan yön yli mutta yksi ällöimmistä asioista mitä tiedän on kasaantuneet ja ehkä lemuavat tiskit. Muuten siivoan mielelläni.
Joka aterian jälkeen. Pesen valmistusastiat ennen kuin alan edes syömään, ja sitten sen yhden lautaseni ja aterimet heti syötyäni. Eli ei ole koskaan mitään tiskivuorta. Tee- ja kahvikupit nyt saa olla sama käytössä useammankin juomakerran tosin.
Huuhtelen astiat ja laitan käytetyt astiat pesukoneeseen, jota käytän kun se on täynnä.
Käsin päivittäin, koneellisen kun kone on täysi, koska minulla on riittävästi astioita. toimii.
Tiskikone pesee joka päivä, minä en. Pyöritän myös vajaita koneellisia, koska minua ällöttää että tiskit olisivat useita päiviä likaisena.
Kyllä. - Olisi mulla tiskikonekin mutta jos tai kun aiheutan tiskiä useimmiten itse, sitäkin arkena lähinnä varhain aamulla ja illalla kotiin saavuttuani eli aija vähän, niin miksi alkausin keräämään astioita tskikoneeseen, jossa ne alkausivat mahd. haisemaankin ennen kuin kone olisi "riittävän täynnä"; kun ei viitsisi allle puolillaan okevaa konetta käynnistää...
Kyllä kai tämä on vähän tottumuskysymyskin kun onhan se toisaalta ylellisyyttä, ettei tarbitse aatella juuri vedenkululutusta, kun ainakaan vielä sitä ei ole myyty -koputtaa puuta- kasvottomille sijoittajille... , eikä toivottavasti ikinä myydä
Sinkkumies
Minulla on niin vähän astioita etteivät ne riittäisi täyttämään tiskikonetta, ja jonkun se konekin olisi täytettävä ja tyhjennettävä.
Omistin yksin asuessani myös tiskikoneen. Ei se joka päivä pyörinyt. Elämä on liian lyhyt tiskaamiseen. Kakarana tuli sitä tehtyä ihan tarpeeksi.
Tiskaan ainakin osan. Joskus osa jää seuraavaan päivään. Minulla on myös vanhoja Arabian astioita, joita ei saa laittaa koneeseen.
Tein päätöksen kun muutin, että nyt tiskaan päivittäin, kun toinen tiskiallaskin pieni, vain toinen normikokoinen. Mutta niin vaan olen taas luisunut päätöksestä.
Tykkään tiskikoneesta siksikin koska sillä saa astiat puhtaammaksi, sitäpaitsi tiskaaminen on aika tylsää, mutta laitankin mielipodcastin päälle ja jatkan sitten samantien silittämisellä.
Joskus kuuntelen klassista musiikkia, ihanaa. Sujuu tiskaus ja silitys.
Totta kai, koska inhoan haisevia tiskivuoria eikä yksinasuessa sellaista ole mikään pakko kiusakseen hankkia.
En todellakaan. En kokkaa kotona juuri koskaan.