Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitenkä ennen vanhaan kun joku syntyi saunaan

Vierailija
18.08.2024 |

Esim. minun isäni oli 10-lapsisesta perheestä nuorin ja syntyi saunaan niin kuin siihen aikaan oli tapana. Hän oli syntynyt v. 1910. Kysyisinkin, että miten siihen aikaan saatiin rekisteröityä syntyneet ihmiset ja vietyä viranomaisten kirjoihin kun ei välttämättä mitään kätilöäkään ollut paikalla.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan ilmoitettiin kirkkoreissulla papille. Kirkothan niitä väestörekistereitä ennen vanhaan piti, kun käytännössä kaikki kuuluivat kirkkoon. Viimeistään kastetilaisuudessa sai pappi tietoonsa lapsen nimen.

Vierailija
2/4 |
18.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tuohon aikaan oli jo kätilöitä ja kutsuttiin, vaikka ei aina paikalle ajoissa ehtinyt. Kirkonkirjoihin merkittiin jälkikäteen.  Ennen tavattiin synnyttäjillekin tehdä kirkotus eli käyttää kirkossa lapsivuodeajan jälkeen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Torppia oli tiettömien taipaleiden takana, ei sieltä talvella mihinkään päässyt. Ei edes jos sattui kuolema talossa. Pakkasella säilyi ruumis hyvin laudan päällä riihessä. Millä olisivat hautuumaalla edes hautoja lapiolla kaivaneet. Keväällä sitten haudattiin ja vietiin vauvat kasteelle ja nimi kirkonkirjoihin. Väestörekisteriä ei ollut silloin. 

Outo tapa Suomessa, että lapselle ei kirjoiteta nykyäänkään syntymätodistusta heti synnyttyään vaan nimen kanssa ketkutellaan kunnes viedään kasteelle tai maistraattiin rekisteröidään nimi kuukausien kuluttua syntymästä. 

Vierailija
4/4 |
18.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitoksia paljon vastauksista, tämä valaisi asiaa jo paljon.

AP