Tekeekö epilaattori kipeää?
Kuulin että sellainenkin on olemassa, kyselee partaa kasvava nainen.
Kommentit (17)
Kyllä. Kuvittele että se ottaa juuren myös mukanaan.
Kyllä tekee kipiää, eikä siihen totu. Ajoittain nipsaisee oikein huolella.
No siis oon epiloinut alakertaa ja sääriä säännöllisen epäsäännöllisesti yli 20 vuotta, ja sattuu edelleen ihan s##tanasti :D
Kainaloita en pysty, se sattuu liikaa.
Aluksi sattuu, mutta kipu vähenee ajanmyötä. Olen epiloinut sääriäni säännöllisesti ainakin 20 vuotta ja ihokarvat kasvaa edelleen, mutta ovat vaaleita ja pehmeitä. Eivät kuitenkaan ole lopettaneet kasvamista.
Kyllä se vähän tuntuu, mutta siihen tottuu. Tosin bikinirajaa ei pysty, mutta ei ole kyllä nahkakaan sitä kestänyt, vaan ollut epiloinnin jälkeen muutaman päivän hirveän näköinen. Karvan ohenemiseen ja harvenemiseen ei kannata luottaa, kaksi vuosikymmentä ei ole tehnyt mitään eroa entiseen.
Kiitos vastauksista. Taidan pitää partani vaikka se kasvaa nopeammin kuin miehelläni
Montako kyllä ja ei vastausta olet vailla ...
Minun mielestäni ei satu, kun ajan säärikarvat sillä. Joskus bikinirajaa.
Sattuu niin s-tanasti. Bikinialueelta epilaattori haukkaa nahat, ellei ihoa pingota kunnolla.
Ratkaisin asian valoimpulssihoidolla. Muutaman, kalliin käsittelyn jälkeen kainaloissa kasvaa yhteensä 3 karvaa ja säärissä muutama.
Mikä helppous ja mukavuus nyt!! Kyllä kannatti. Ei ole turhempaa askaretta kuin jatkuva karvanpoisto.
Ei niin kipeää kuin puutarha trimmeri. Sillä varauksella että jos nyt vaimon puheisiin uskoo.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Taidan pitää partani vaikka se kasvaa nopeammin kuin miehelläni
pinseteillä nyppimällä
Vierailija kirjoitti:
Montako kyllä ja ei vastausta olet vailla ...
osaatko lukee
Samanhan se epilaattori tekee kuin sokerointikin. Kiskoo karvat juurineen.
Tekee. Sain sellaisen aikoinaan lahjaksi ja yhden kerran kokeilun jälkeen palautin lahjan, koska sen sai silloin vaihtaa toisenlaiseen ei-epilaattoriin. Sääriin sitä käytin.
Sääret ei tunnu niin pahalta, mutta kainaloihin en enää uskalla koskea epilaattorilla. Ihan jäätävä kipu ja kainalot vuotaa verta.
Tekee se ensimmäisellä kerralla, ja toisellakin. Sen jälkeen helpottaa, ja pitkän ajan kun säännöllisesti epiloi, ei tunnu enää mitenkään. Sääret minulla ensimmäisellä kolmella kerralla sattui ihan järkyttävästi! Tosin ne säärikarvatkin taisivat olla liian pitkiksi kasvaneita. Yllätys oli, ettei kainaloiden epiloiminen sattunut oikeastaan yhtään. Naamassa kirpaisee edelleen, vain kirpaisee. Bikinirajat kun vaikeat ensimmäiset kerrat ovat takana, ovat helpot ja kivuttomat. Epiloinnin etu on se, että karvat kasvavat ohuempina kun niitä säännöllisesti poistaa juurineen, ja lopulta harvenee koko kasvusto. Suosittelen!