Aurinkorannoille muuttaneiden eläkeläisten kannattaisi muuttaa kimppakämppään edullisemman vuokran vuoksi
Ainakin näin aluksi. Jos se kansaneläke loppuu. Tosin tuntuu oudolta että eläke maksetaan asumisen perusteella?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Mitä jos huolehtisit ihan vain omista asioistasi?
Samat sanat.
Ei huono idea muutenkaan. Kimppa-asumisessa kannattaa kuitenkin tosi tarkasti etukäteen sopia ja kirjata toimintatavat. Ja myös se, miten toimitaan, jos joku ei noudata yhteisiä pelisääntöjä.
Kimppa-asuminen sopii hyvin nuorille/opiskelijoille etc ; mukavampi tietenkin saada asuttavaksi se vanhempien ostama yksiö tai kaksio.
Eläkeläisiä asuu myös hyvin vaatimattomissa oloissa; kateellinen heille ei ainakaan kannata olla!
Ihmeellistä että jos eläkeläinen päättää viettää viimeiset vuotensa ilmastollisesti terveellisessä ja halvalla terveydenhoidolla varustetussa EU-maassa, se ei käy.
Vaan pitää roudata se Suomeen, jossa jo valmiiksi on kaikki kortilla ja puoli vuotta tappavan liukasta ja kylmää.
"Jotta käyttäisi vähäiset roponsa kotimaassa".
Yksi kaatuminen kevätjäillä ja tuo säästö on valtiolta pois.
Mitä jos huolehtisit ihan vain omista asioistasi?