Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eikö Suomen olymiakomirean puheenjohtaja ole kokoomuslainen Jan Vapaavuori joka on ollut koko ajan hiljaa kuin pissi sukassa?

Vierailija
11.08.2024 |

Että sellaista johtajuutta ja vastuunkantoa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vapaavuoresta ja muista urheilun ylimmistä johtajista länkyttäminen mediassa on sitä, että media koittaa nostaa omaa vaikutusvaltaansa tuossakin koittamalla luoda tilanteen että media päättää käytännössä kuka saa johtaa urheilua ja kuka ei. Eli toimittajien omaa vallankäyttöä.

Urheilijoiden menestys on kiinni enemmän siitä että valmennuksella tuntuu olevan jotain omia vanhentuneita käsityksiä ja toisaalta suomessa ei ole loputtomiin huippulahjakkuuksia joka lajiin.

Toki yksi ongelma on siinä, että suomessa on aika järjetön määrä erilaisia urheilujärjestöjä ja niiden yläjärjestöjä jne, jotta kaikenmaailman urheilujohtajia riittää kymmeniä ja satoja joka kisoihin edustamaan liittojaan. Ja sitten säästetään urheilijoiden kuluista.

Kävelen tuosta paikallisen uuden tekonurmikentän ohi harva se päivä ja aina siedettävällä ilmalla se on täynnä nuoria jalkapalloharjoittelijoita. Eli olisko yksi syy se, että jalkapallon suosio on lisääntynyt ja samalla yleisurheilun vähentynyt tms? Ei nuo muinaiset hiekkakentät olleet likikään noin ahkerassa käytössä vuosia sitten. 

Vierailija
2/2 |
11.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa. Vai että Kokoomus sielläkin tuhoa aiheuttamassa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla