Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

G: Miten teet jauhelihakastikkeen? (pahan kastikkeen tekijä aloittaa: minä!)

Vierailija
05.02.2007 |

Olen toivoton. MIten saan parempaa jauhiskastiketta?



Teen näin:



Ruskistan jauhelihan, sipulin ja valkosipulin. Lämmitän mikrossa kolmisen desiä vettä, johon sekoitan pari ruokalusikallista vehnäjauhoja. Kaadan veden siivilän läpi jauhiksen sekaan. Lisään 1dl kermaa. Maustan: suolaa, jauhelihamaustetta (joskus mennyt montakin rkl, ja silti mautonta, en tajua!), oreganoa, pippurisekoitusta. Annan kiehua vähän aikaa ja hautua vielä.



Tulee mautonta.

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuullotan sipulin tilkassa öljyä

ruskistan jauhelihan

lisään sekaan vehnäjauhoja, sekoittelen ja annan jauhojekin ruskistua

lisään vettä ja lihaliemijauhetta (lisäaineetonta, kauppahallista)

jauhelihamaustetta JA grillausmaustetta, valkopippuria

tilkka ketsuppia ja maitoa (tai ruokakermaa, mitä nyt sattuu kaapissa olemaan), joskus rkl tuorejuustoa (taco on suosikki)



on kehuttu!!

Vierailija
2/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruskistan jauhelihan ja maustan, lisään vehnäjauhoja ja sekoitan, kaadan veden päälle. Lisään lihaliemitiivistettä (tulee myös väriä) ja annan kiehua niin kauan että on muutakin kuin kastiketta.



Hitaamman version teen (tulee myös parempaa tästä) niin että rukistan myös vehnäjauhot, eli teen oikean ruskeakastikkeen pohjaksi.



Joskus teen niin, että ruskistan jauhelihan ja valkosipulin ja kaadan pari tölkkiä tom. murskaa ja mausteita. Tää on tosi nopea.



Sitten teen jauheliha-kasviskastiketta, ruskistetun, maustetun jauhelihan päälle kaadan hieman vettä ja kasvissekoitusta. Kun ne on kypsiä, lisään purkin 15% ruokakermaa ja rakuunaa. Annan hautua ja maustan lisää jos tarvii. tosi hyvää tulee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoja kuin täällä mainitut, useimmiten tomaattimurskalla tai ilman. Joka tapauksessa SOIJA on tärkeä mauste, erityisesti kiinalainen soija antaa hyvän täyteläisen maun.



Vierailija
4/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paistan hyvälaatuisen jauhelihan voissa ruskeaksi. Otan lautaselle odottamaan.



Kuullotan pannulla paljon sipulia, jonkinverran valkosipulia, tuoreita herkkusieniä sekä erivärisiä paprikasuikaleita tai -paloja. (Joskus pienin sekaan myös vähänkeitettyä porkkanaa ja/tai kesäkurpitsaa, jos kotona on, koska rakastan kasviksia..)



Lisään sitten pannulle takaisin jauhelihan, vajaan purkin tomaattipyreetä (en tosiaan yleensä tämän enempää, koska en halua pelkkää tomaatinmakua), lihaliemikuution murusina ja tilkan vettä (noin 0,5dl). Maustan tuoreella mustapippurilla.



Sitten annan kastikkeen HAUTUA kannen alla ja hiljaisella levyllä PITKÄÄN - mitä pitempään hautuu, sen parempaa.



Lopuksi lisään joukkoon maultaan mieleistäni tuorejuustoa (yleensä pippuri- tai valkosipulituorejuustoa), jonka annan lämmetä.



Vierailija
5/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän jauhelihakastike. Kuullotan sipulin sitten sekoitan sipulin joukkoon jauhelihan, jonka ruskistan. Laitan jauhelihasipuliseoksen päälle 3 rkl vehnäjauhoja, sekoitan jauhot jauhelihaan, lisään 4-5 dl vettä. Sitten annan jonkun aikaa porista, sitten maustan suolalla, ketsupilla (ketsuppi antaa hyvän maun), mustapippuria vähän, oreganoa, joskus vähän soijakastiketta tai kermaa.



Ketsuppi on tärkeä ainesosa jauhelihakastikkeessa. Sitä saa laittaa ihan reilusti.

Vierailija
6/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee sillain oikeaoppisesti ruskeaa kastiketta? Kestää kauemmin tehdä mutta on pirun hyvää=) nam=)



Spagettikastike on sitten erikseen=)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän kuullotettua sipulia, ruskistan jauhelihan, lisään tomaattimurskan. Siinä se. Suurustan ohrakkaalla, se käy kaikkeen. Se perinteinen vehnäjauhoilla suurustettu soosi on aika äklöä mielestäni, söin sitä ja perunoita elämäni ekat 15 vuotta. Lapset varmaan on samaa mieltä tomaatista, käytän kyllä tomaattisäilykkeitä lähes kaikkeen.

Vierailija
8/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauheliha kastike:



Ruskista jauheliha, lisää jauhelihamaustetta, paprikamaustetta ja halutessasi pippuria.

Laita ruskistetun jauhelihan sekaan jauhoja n.2rkl ja jatka ruskistamista hetkisen.

Lisää kiehutettua vettä pikkuhiljaa kokoajan sekoittaen haluamasi määrä (paksuus). Murenna 1/2 - 1 kasvisliemi kuutio sekaan ja anna hautua vielä n.10min.

Lisää halutessasi ripaus suolaa.



Jos lisukkeena on pastaa niin olen tehnyt kastikkeesta hieman paksumpaa ja lisännyt vielä vähän ketchuppia tai tomaattisosetta sekaan.



Tämä toimii meillä, nami :o)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siirrän jauhelihan kattilaan ja paistinpannulle voi ja jauhot. Ruskistan ne ja lisään veden, koko ajan sekoittaen. Soosin sekaan jauheliha ja muutama lihaliemikuutio. Annan kiehua koko sen ajan kun lisukkeetkin (peruna, makaroni yms)

10/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauhot pitää ruskistaa pannulla ennen veden lisäämistä. Minä aloitan sipuleiden ruskistamisella, sitten lihat ja siten vasta jauhot. Kun jauhot on läpeensä rasvassa, niin sitten vesi. OK?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ruskista jauheliha ja sipuli

- mausteita; pippuri, valkosip. jauhe, jauhelihamauste, chilijauhe, sipulijauhe, joskus jalapenoa (kuivattua), yms.

- kaadan kylmää vettä joukkoon

- kun kiehuu, maitzenaa (miten se kirjoitetaan=)) kunnen sopivan paksuista

- lisään ketsuppia ja valinnaisesti purkin tomattimurskaa / kokonaisia tai sitten ihan tuoretta tomaattia



Hyvää on!

Vierailija
12/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan sekaan lihaliemikuution. Paprikamaustetta, ihan pikkuisen sinappia, siihen sitten kevyt paksu-kerma ja hetken sekoittelen.



Olehyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisään joskus lorauksen ketsuppiakin joukkoon. Mutta kunnon jauhelihakastike syntyy vaan ja ainoastaan voissa jauhot paistamalla:)

Vierailija
14/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sit voi ja jauhot ruskistan pannulla, kaadan lämmintä vettä, koko ajan sekoittaen. Sit sen " liemen" jauhelihojen päälle kattilaan ja lihaliemikuutio perään. Annan rauhassa porista niin että levy on 1. Hiljaa hyvä tulee =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli Borgå72. Ja on hyvää

Vierailija
16/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maustan lihan ja siirrän kattilaan. Pannulle rasva ja jauhot, ruskistan ja lisään sipulin. Kylmää vettä vähitellen hyvin sekoittaen. Jauhelihat joukkoon ja annan kiehua. Plus lihaliemikuutio. Ei tule kokkareista.

Vierailija
17/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisään joukkoon kylmää vettä johon lisätty vehnäjauhoja.

sekoitan hyvin, annan kiehua hiljalleen sellasen tunnin ajan.

Vierailija
18/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei kyllä juuri koskaan tehdä tuollaista vehnäjauhopohjaista kastiketta, vaan yleensä lisätään jauhelihan ja sipulin sekaan pari purkkia tomaattimurskaa ja maustetaan.



Ja valkosipuli ehdottomasti vasta nesteen lisäämisen jälkeen, paistettaessa lähtee valkosipulista maku!

19/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


11:

Ja valkosipuli ehdottomasti vasta nesteen lisäämisen jälkeen, paistettaessa lähtee valkosipulista maku!

Vierailija
20/22 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuullota silputtua sipulia öljyssä isossa teflonkattilassa. Lisää 400g paisti- tai naudanjauhelihaa ja ruskista kunnes jauheliha saa väriä. Mausta jauheliha tässä vaiheessa mustapippurilla, paprikajauheella ja chilijauheella. Sekoittele, niin lämpö ' avaa mausteet' .



Sitten ripottelet jauhelihan päälle n 2-3 rkl ihan tavallisia vehnäjauhoja ja sekoita niin, että jauheliha ' puuteroituu' kauttaaltaan. Lisää 3-4 dl kylmää vettä ja laita levyyn sen verran lämpöä, että kastike alkaa kohta kiehua.



Purista joukkoon valkosipulin kynsi ja lisää 1prk tomaattipyrettä sekä n. 1tl hienoa sokeria (! tomaattipohjaiset ruoat vaativat vähän sokeria). Anna kastikkeen porista hiljalleen sillä aikaa kun spagetti kypsyy (itse laitan spagettiveden kiehumaan siinä vaiheessa kun alan paistaa sipulia, muista laittaa spagetin keitinveteen tarpeeksi suolaa!).



Kun spagetti on melkein valmista, lisää kastikkeeseen loraus (kuohu-)kermaa ja mausta suolalla. Lisään tässä vaiheessa usein mukaan myös yrttikuution (persilja, basilika, laakerinlehti taitaa olla se mitä meillä nyt on) tai kuivattua basilikaa ja timjamia. Tarkista muut mausteet ja lisää mustapippuria, chiliä ja paprikaa tarvittaessa. Lopuksi tarkista vielä suolan määrä.



Tarjoa al denteksi keitetyn spagetin ja parmesaani- tai punal. emmentalraasteen kanssa.



Näin tekemällä ei voi epäonnistua!