Saako asuntolainaa kotihoidontuella???
Hei vaan,
Tietääkö joku onko mahdollista saada asuntolainaa jos mies käy töissä ja äiti on pelkällä kotihoidontuella????
Meillä olisi kyseessä asunnon vaihtoajatukset, nykyinen asunto on oma mutta liian pieni ja tuumailemmekin asunnonvaihtoa isompaan. Itse olen kuitenkin kotona ja vain mies töissä, joten onko se edes mahdollista ennekuin menen töihin ja alan saada palkkaa...??
Kommentit (4)
Ei pelkästään tuo tilanne estä saamasta lainaa. Toki katsotaan myös paljonko perheen yhteiset säännölliset tulot ovat, onko sinulla työpaikka odottamassa, jos ei, niin millä alalla työskentelet jne.
vaikka olin kotihoidontuella.
Mies oli töissä ja mulla vakituinen työpaikka johon palata.
Ei omaa säästöä, koska vuokra oli niin kallis, ettei säästöön jäänyt mitään. Meillä tosin vanhemmat takasi osan lainasta.
Lisäksi tällä hetkellä pankit antaa aika helposti lainaa :)
Kyllä voi saada, itse sain lainalupauksen lisälainalle asunnonvaihtoa varten, vaikka olen 3 lapsen yh ja tällä hetkellä hoitovapaalla. aluksi olisin maksanut uudesta lainasta vain korot, työhön palattuani alkaisi lyhennys. tosin summat eivät minun tapauksessani olleet kovin suuria. riippuu pankkisuhteesta ja työsuhteesta ja summista.
Meillä tilanne oli kuitenkin se, että ed asunto oli vuokra eikä omia säästöjä lainkan.
Riippuu tietenkin lainan määrästä!
Ota rohkeasti yhteys pankkiin, sillä se selviää. Niin minäkin tein silloin (kokeilin kepillä jäätä), ja " pakit" tuli.