häntäluun vaurioituminen rajussa synnytyksessä
Muita, joille käynyt näin? En ole pystynyt istumaan kunnolla synnytyksen jälkeen. Täytyy istua täydellisessä ryhdissä, kaikki paine joka osuu häntäluuhun, alkaa nopeasti sattumaan. Mitä asialle on tehty lääkärissä, oletteko saaneet häntäluun itse kuntoon jotenkin?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Joskus se joudutaan napsauttamaan poikki, ei mitään haittaa, ei ihminen häntäluuta tarvitse.
jos lähdettäisiin liikkelle ei-kirurgisista toimenpiteistä. Netistä luin, että hieronta voi auttaa, muutoin toimenpiteinä joko kipulääkkeet tai poikkaisu
Hyi hitto! Miten kukaan nykypäivänä suostuu tuohon pakkaan?!
Ei lapsia oo mikään pakko tehdä..
Vuoden oli kipeä, kovalla ei pystynyt istumaan ollenkaan. Älä huolestu. Suurempi ongelma ainakin minulle oli repeämä melkein anaalisfinkteriin saakka ja hermovaurio, joka johti ohimenevään anaali-inkontinenssiin. Synnytyksessä nyt aina sattuu ja tapahtuu ja tuo häntäluun murtuminen on aika pientä, ei kannata siitä traumatisoitua kohtuuttomasti.
Vierailija kirjoitti:
Joskus se joudutaan napsauttamaan poikki, ei mitään haittaa, ei ihminen häntäluuta tarvitse.
Kun odotin toista lastani, joka oli perätilassa ja gynen tutkimusten mukaan alatiesynnytys oli mahdoton jäykän häntäluun takia, ehdotti kätilö vielä, että mitäs jos katkaistaisiin häntäluu synnytyksessä. Lääkäri ei siihen suostunut vaan sektioon päädyttiin.
Joskus se joudutaan napsauttamaan poikki, ei mitään haittaa, ei ihminen häntäluuta tarvitse.