Tyhmä kysymys välikausi haalarista...
Nyt esitän todella tyhmän kysymyksen, johon taidan kyllä tietää vastauksenkin :)
Eli onhan se niin, että välikausihaalaria on tarkoitus käyttää sitten kun pakkaset ovat menneet ja elohopea on jo plussan puolella?
entä kannattaako välikausihaalaria ostaa lapsoselle, joka on esim. toukokuussa vuoden ikäinen?
Kumpi on parempi haalari vai housut ja takki tuon ikäiselle? vai molemmat?
Kommentit (4)
Haalari on hyvä pienelle.
Meillä oli pojalla kaksiosainen Jonathanin kosteussuojattu vk-asu käytössä syksyllä, kun poika oli n. 1 v 4 kk. Oli kyllä tosi hyvä. Pojalla on sekä haalarit että kaksiosaiset, sekä talvi- että vk-vaatteissa.
Edellisiin vastauksiin lisäisin vielä sen, että välikausivaatteet pitää ostaa KEVÄÄLLÄ. Ne tulee kauppoihin ihan tässä lähiaikoina (osa on jo tullut) ja loput myydään kesäalessa juhannuksen jälkeen. Syksyllä kun ohuille haalareille on eniten käyttöä, on kaupoissa jäljellä ihan yksittäisiä jämäkappaleita.
meidän muksu täytti viime kesäkuussa vuoden. Ostin hänelle silloin välikausihaalarin, joka otettiin käyttöön, kun äitiyspakkauksen toppahaalari kävi liian kuumaksi. Mittari näytti varmaan +5 astetta? Aluksi villahaalari alle ja keväämmällä pelkät sisävaatteet. Haalari oli käytössä siihen asti, kun oli niin lämmintä, että pärjäsi ulkona pelkillä farkuilla ja takilla. Ja syksyllä sitten vastaavalla tavalla käyttöön, kun ei enää kesäisemmillä vaatteilla pärjännyt.
Muksu lähti vasta syksyllä liikkeelle, mutta haalariostosta en ole katunut päivääkään. Rattaissa rötköttäjää se suojasi hyvin tuulelta ja sateelta, ja hiekkalaatikkoleikeissä vaatteita.
Haalariin päätyisin vastaavassa tilanteessa uudelleen. Muksun voi antaa huoletta konttailla pitkin pihoja ja lammikoita, kun tietää, että ainakaan takinhelman alta ei kosteus mene sisään.
-Tintti
Vuodenvanhoilla olen kyllä käyttänyt talvihaalaria vähän pidempään koska keväällä maa on tosi kylmä pitkään. JA tarkenee sitten istua rattaissakin. Syksyllä voi käyttää kylmemmille keleille kun maa on melko lämmin.
OStaisin tuonikäiselle haalarin ja sitten jonkun kaksiosaisen kesää varten. KEsällä ei välttämättä tarvii kun takkia ja on helppo riisua jos tulee kuuma. Mutta haalari on tosi hyvä märille ja kuraisille keleille. MEillä haalari on vielä 6v pojallakin kurakelejä varten ja kaksiosainen sitten paremmille keleille.