Totuus Ikeasta
Dokumentti katsottavissa Areenassa, mitä ajatuksia herätti? Mä en osta sieltä enää mitään.
Kommentit (27)
Ostan siihen asti kunnes suomalaisista liikkeistä alkaa saamaan kohtuu hinnalla ja heti mukaan tai max 2 päivän toimituksella.
Ne kaataa 2 sekunnin välein puun.. mm. laittomasti kansallispuistoistakin Itä-Euroopassa!! Kukaan ei voi puuttua, koska eihän puita voi erotella toisistaan..
Ap
Jos totta, menköön konkkaan koko pulju. Luonto on säästettävä. Se on ainoa asia mikä pitää tämän pallon hengissä.
Rehellisesti, me ihmiset olemme tuhoisin asia mitä voi kukaan, missään kuvitella. Ei riitä muutamat luonnonsuojelijat pelastamaan maailmaa, kun valtaosa ihmisistä on ahneita p*skiaisia. Valitettavasti itsekin osittain kuulun tuohon halveksimaani ryhmään, koska elämä on luotu toisia hyväksikäyttäväksi ja oma etu edellä meneväksi.
Vierailija kirjoitti:
Rehellisesti, me ihmiset olemme tuhoisin asia mitä voi kukaan, missään kuvitella. Ei riitä muutamat luonnonsuojelijat pelastamaan maailmaa, kun valtaosa ihmisistä on ahneita p*skiaisia. Valitettavasti itsekin osittain kuulun tuohon halveksimaani ryhmään, koska elämä on luotu toisia hyväksikäyttäväksi ja oma etu edellä meneväksi.
Tämän takia olisi hyvä että ihmiskunta tuhoutuisi.ihmiset ovat ahneita ja itsekkäitä.
Siihen kai tämä maailma on menossa lähiaikoina, tuhoon. Meitä ihmisiä on liian paljon.
En ole katsonut, mutta lukenut olen ikeasta raesten ja sokalan teoksesta, "maailman 50 vaarallisinta yhtiötä". Siellä lukee että, "ikeaa on syytetty muunmuassa lapsityövoiman käytöstä, sekä huonekalujen valmistamisesta Kuuban ja DDR:n vankiloissa". Ovat myös tuhonneet Venäjän Karjalan ikimetsiä. Ikean perustaja oli myös entisessä elämässään n atsi.
Olen joskus asioinut ikeassa, edustavat mielestäni huonekalujen pikamuotia lastulevyineen. Ymmärrän kuitenkin että edulliset hinnat vetävät puoleensa, ostovoiman ollessa heikko.
On turha ruveta syyttämään kuluttajia siitä että asioivat ikeassa. Näihin suuriin kysymyksiin kuten orjatyövoimaan ja luonnon tuhoamiseen tulee puuttua poliittisella tasolla, se että muutama tyyppi jättää ikeassa asioimisen väliin ei muuta mitään suuressa kuvassa. Joku toinen tuhoaa silti lisää luontoa ja käyttää orjatyövoimaa. Tämän vuoksi tuollainen toiminta tulisi kieltää tai rajoittaa veroilla, tulleilla jne. epäeettisiä toimintatapoja.
Olisi kiva katsoa kyseinen dokkari, mutta en vaan jaksa luoda Yle tunnuksia. Sori tästä, ei mulla muuta.
Vierailija kirjoitti:
Olisi kiva katsoa kyseinen dokkari, mutta en vaan jaksa luoda Yle tunnuksia. Sori tästä, ei mulla muuta.
Ei sinne mitään tunnuksia tartte
En ole katsonut dokumenttia, aion katsoa. Mutta ensimäinen ajatus on, että ihan sama minkä firman huonekalu, aina siihen on jostain kaadettu puu. Tuskin jonkun Askon tai Sotkan kalusteetkaan sen eettisempiä on. Ostakaa käytettyjä niin silloin ei uutta puumateriaalia kulu! Oikeasti noita Ikean kalusteita on nettikirppikset pullollaan.
Kaamea se "kesäalemainos". Samaa hirveää renkutusta vuodesta toiseen.
t. en osta yhtään mitään ikeasta
Eikö kukaan ole katsonut?