Mökkinaapuri kismittää
Olemme mieheni ja lastemme kanssa kesäloma-reissulla Keski-Suomessa. Mökki on ihana ja miljöö, mutta eilen tyhjänä olevan mökin toiseen puolikkaaseen ajoi toinen lapsiperhe. Harmitus oli tietysti kova koska toivoimme että voisimme olla rauhassa.
Lähdimme päiväsaikaan keilaamaan, syömään yms. mukavaa ajanvietettä ja saavuimme mökille n. klo 21.30 maissa. Aloitimme iltahommat ja menimme jo sänkyyn kunnes seinän takaa alkaa kuulumaan kun joku saunoo toisessa mökinpuolikkaassa. Kello oli jo niin paljon että hiljaisuus oli jo alkanut (klo 22.00). Samalla perheen isäntä kävi vilvoittelemassa terassilla joka saunareissun välissä. Terassin ulko-ovi kävi koko ajan.
Kun kello oli jo lähemmäs puoltayötä kävin lopulta sanomassa miehelle että hiljaisuus on alkanut jo kello 22. Haistoin että mies oli nauttinut alkoholia. Arvatkaa mitä hän vastasi, hän sanoi että jos olisin aikaisemmin päivällä tervehtinyt häntä tai heitä, hän suhtautuisi asiaan suopeasti. Mutta koska en tervehtinyt ja olin kuulemma näyttänyt nyrpeältä, hän aikoo jatkaa saunomista. Mietin tässä juuri että pitääkö tästä valittaa nyt eteenpäin. Kuitenkin vielä monta päivää olemme tässä.
Huomasin kyllä että he nostivat kättä mutta miksi minun pitäisi tuntemattomia tervehtiä? Yrittikö hän antaa minulle jonkun opetuksen vai mitä?! Seuraavalla kerralla täytyy varmaan hankkia oma mökki...
Kommentit (17)
Ehdottomasti oma mökki, pilaat muiden lomailun.
Ahh, onni on oma mökki omassa saaressa. Kuin oma maailma.
Missä tuplamökissä te oikein olette?
Osta oma mökki. Muuten, mikä hemmetin hiljaisuusaika??? Oliko vuokrahelvettimökissä säädetty hiljaisuusaika???
Kerran vuodessa lyhyt kesä vaan ja nyt loma-aikana ei kannata kytätä niitä hiljaisuusaikoja ihan niin tiukkapipoisesti jos ihmiset haluaa juhlia hieman yölläkin. 🤭
Meillä on ollut nuorena yö juhlia omakotitalossa loma-aikoina ja muualtakin on kuulunut möykkää. Ennemmin on ihmetyttänyt ne joilla ei koskaan ole kesä vieraita eikä ole kuunut koskaan pihahdustakaan kesä öinä. 😲
Meilläpä se vasta mökki on, kun on kaksi rappua ja kuusi kerrosta.
Ei Porvoo ole Keski-Suomessa ja onko parimökin järjestyssäännöissä pykälä hiljaisuudesta klo 22,00? Jos ap:n kertoma on totta, on hän itse idiootti.
Surullista että ei ole muuta tekemistä kauniina kesäpäivänä kuin nähdä vaivaa trollaamiseen.
Oma mökki tai sellainen vuokramökki missä naapurit on kaukana.Koskaan ei tiedä mikä urpo siihen viereen sattuu...
Arvaas kuinka paljon sinä ja tyhjäpäinen laumasi kismitätte mökkinaapureitanne ..
Missä on tuollaisia paritalomökkejä? Jossain leirintäalueella vai? Säästäkää enemmän rahaa ensi kesää varten niin ei tarvitse yöpyä budjettimajoituksissa.
Noh, voisihan sitä käydä tekemässä tuttavuuttakin. Aloittaa puhtaalta pöydältä. Pyydän anteeksi eilistä käytöstä.
Ap
Vähän nyt tilannepäivitystä. Naapuri osoittautuikin todella mukavaksi perheeksi. Vietimme eilen iltaa porukalla ja pyytelimme anteeksi molemmin puolin. Naureskeltiin koko tilanteelle.
Ei pitäisi tuomita niin nopeasti kuten on minulla tapana. Kaikki hyvin siis :)
Jep.