Taapero pelkää isoäitiään?
Mummo vahti lapsia yöllä kun kävimme miehen kanssa ulkona, ja nyt 2 vuotias tyttö toistaa jatkuvasti "mummo pelottaa" "mummo huutaa". Sanoi jopa "mummo siellä alapäällä" jonka yhdistin siihen että on nähnyt mummon käyvän vessassa sinä iltana (mummo ei tainnut lukita ovea, olivat alakerrassa silloin).
Tämä on jotenkin tosi hämärää, kun mummo sanoo että mitään ei ole tapahtunut ja silitti lapsia että nukahtaisivat uudestaan.
Tytön veli siis tippui sängystä ja alkoi tietty itkemään ja tyttökin heräsi tuolloin kuulemma.
Nyt en yhtään tiedä mitä ajatella tästä. Voiko tyttö muuten vaan toistaa tämmöistä?
Hän toki toistaa lauseita asioista mitä on tapahtunut, mutta epäselvästi.
Esim saattaa sanoa että äiti syö leipää kun olemme menossa nukkumaan.
Onko tyttö saanut traumoja jostain?
Ihan hävettää kysyä.
Mielipiteitä?
Kommentit (30)
Hui! En antaisi pieniä lapsia tuollaiselle mummolle. Ja kyllä sinun ap on käytävä asia läpi mummon kanssa.
Mielipiteeni on, että voisit keksiä paremman provon. Tämä ei nyt ihan lähde.
Kannattaa vaikka leikin varjolla käydä lapsen kanssa tilannetta läpi, ilman että itse johdattelet leikkiä. Näet miten lapsi vaikka nukeilla tai muilla ukkeleilla leikkii tarkemmin, ja yksi nukke on sitten se isovanhempi
Älä ota enää mummoa vahdiksi. On olemassa ns. "demonimummoja", lapsille vihaa syytäviä, huutoa. Jopa väkivaltaisia. En sano että teillä on, mutta joku meni pieleen. En tiedä miten saat ikinä selvää mitä tapahtui jos lapsi ei osaa puhua. Ellei sana sanalta.
Ihan normaalia pienille lapsille. Uudet tilanteet pelottaa. Varsinkin jos vielä herännyt keskellä yötä, niin lapsi voi olla ihan väsymyksestä sekaisin herätessään.
Ois tärkeää että ensin sais tutustua päivällä yhdessä oman perheen kesken mummoon ja sen jälkeen mummo voisi hoitaa lasta yksin päivän aikana.
Monille lapsille yö itsessään on jo pelottava asia.
Jos yötä ei ole pakko olla poissa kotoa niin siihen että lapsi on yön hoidossa ei ole mitään kiirettä.
Mun 7v on todella kova näkee painajaisia, nukkuu yhä vieressäni, eikä todellakaan ole tarkoitus laittaa yöksi hoitoon vielä pitkään aikaan, vaan vasta sitten kun kokee olevansa siihen valmis.
Ai taas tämä sama aloitus. Keksi uusi provo tai muuta tekstiä edes hiukan!
Ehkä vaan pelästyi yöllä kun vanhemmat ei olleet kotona.
Onko oma äitisi kyseessä vai ei?
Onko mummo äitisi vai anoppi? Kai nyt tiedät ja pikkasen tunnet mummon tapoja, oliko lapsi ekakertaa mummon kanssa. Yleensä mummo on turva ja tuki pienelle. Ehdottomasti kyselisin, juoko mummo?
Mä en lähtisi lapsen kanssa tuosta tilanteesta enää puhumaan, vaan lapsi kertoo itse siten jos joku asia vaivaa, pienen lapsen sanavarasto on hyvin vähäinen eikä puheista voi oikein mitään selvää saada.
Puhu mummon kanssa itse miten yö on mennyt.
Mummo on viherkommari? Aivopesemättömät lapset vaistoavat vaaran vihervassun ollessa maisemissa. Samoin valveutuneet aikuiset.
On mummokin voinut huudahtaa säikähdyksestä, kun lapsi on pudonnut sängystä ja alkanut itkeä.
Miksei lasten sängyissä ole laitoja, jos ovat vielä "putoamisikäisiä"?
Tyttö saa traumoja äidistään joka keksii juttuja vauvapalstalla.
Ehkä se mummo on tullut pimeässä ja itse säikähtäneenä lohduttamaan sängystä pudonnutta ja nyt sen takia toinen lapsi pelkää. Ennen ei ollut tapana pitää yövaloja. Älä jätä lapsia muiden hoitoon, niin ei tarvitse miettiä tuollaisia.
Meidän lapsi pelkäsi mummoa, jos hänellä oli silmälasit. Sanoi että mummo on paha ja ajaa takaa. Olin aivan ihmeissäni, kunnes tajusin että yhdessä piirretyssä oli pahiksella samanlaiset tummakehyksiset lasit. Se jahtasi päähenkilöä ja sitä lapsi pelkäsi.
Eikö se veli osaa kertoa mitään? Oletettavasti on vanhempi kuin tuo 2v tyttö, vai jos on pikkuveli niin kuinka pieniä sä jätät mummon hoidettavaksi ja vielä yöksi...
Siis mummo jättää pikkulapset keskenään alakertaan ja menee ylös vessaan lukkojen taakse. Ja sun mielestä tämä olisi toivottavaa? Joopa, joo.
Mummot voivat olla vaarallisia.
Kostavat oman lasten takia elämättömän elämänsä elämänsä pilanneiden lastensa lapsille.
Syöttävät epäterveellistä ruokaa, opettavat vastustamaan kieltoja, sekopäisimmät saattavat syöttää omia psyy ken lääk keitään pienokaisille ja nipistelevät varpaista lapsen nukkuessa.
Varokaa mummoja, kierompia yksiköitä on vaikeaa maastamme löytää.
Ps. Sanna Marinkin tulee olemaan joskus mummo.
No, mun mummo oli pedofiili ja ei ollut kivaa sen hoidossa. Ja aina se sano et lapset höpöttää tai lapset valehtelee ja oli siis ihan väkivaltaa ja muuta pakottamista vähän sun lasta vanhemmasta. Luota vaistoosi ja eti tarvittaessa toinen hoitaja.
No olisin kyllä hyvin varauksellisesti mummon kanssa. Pienet lapset on tosi fiksuja.