Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

professori huolestui kelakoneen esille nostamista tuista

Vierailija
12.06.2024 |

Asumistukijärjestelmä on luonut välineen, jolla ulkomaiset asuntosijoittajat käytännössä ansaitsevat suomalaisella asumistukijärjestelmällä. Suomalaisten verot katoavat siis asuntosijoittajien mukana ulkomaille. Lisäksi järjestelmä on aiheuttanut asuntojen kutistumisen, kun suurin osa tuotannosta valmistetaan suoraan vuokramarkkinoille, joita hallitsevat opiskelijat jotka muutama vuosi sitten siirrettiin yleisen asumistuen piiriin.

https://yle.fi/a/74-20093538

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nythän näitä on leikattu.

Ihmeellistä ettei porvareista ja sijoittajista huutava vasemmisto ole ollut kiinnostunut tekemään tällekään epäkohdalle mitään 

Vierailija
2/5 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nytkö vasta tämä tajuttiin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin kauan kesti pumpata rahaa siis taas maasta ulos. Nytkin leikkaukset asumistukeen ovat todella pieniä ja merkityksettömiä

Vierailija
4/5 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei toi kyllä koske pelkästään ulkomaisia sijoittajia. Tähänhän kotimaisetkin asuntosijoitusyhtiöt (esim Kojamo) luottavat, korkeita vuokria, joista osa kuitataan asumistuilla. Niin kauan kun tähän ei saada jotain tolkkua (kunnon vuokrakatto), ovat vuokra-asuntojen vuokrat hävyttömiä. Pienituloinen työssäkäyvä ei välttämättä pysty omalla palkkatulollaan maksamaan pienemmänkään asunnon vuokraa.

Vierailija
5/5 |
12.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiasta yllätyneet on seuraavia:

 

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Sekä luonnollisesti unohtamatta:

-

-

-

-

-

Myös henkilö:

Oli yllättynyt että vesi ON TODELLAKIN MÄRKÄÄ!

 

Muita yllättyneitä ei sitten ollutkaan...

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yksi