Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia BRIO ZENTO-turvaistuimesta?

29.01.2007 |

Poika täyttää kohta 9kk ja ei enää meinaa mahtua turvakaukaloon. Olisiko kellään kokemuksia Brion istuimesta? Näyttäisi olevan tarjouksessa Lastentarvikkeessa. Kiitos vastauksista!



Rietu

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta millainen on tarjous?

Vierailija
2/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostettiin zento ystävien suosituksesta ja haluttiin käännettävä istuin. Ihan tyytyväisiä on oltu. Aika pystyhän tuo asento on, mutta ainakin meidän poika (alkoi käyttää istuinta kun oli 8kk.)on nukkunut istuimessa ihan hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olikin paikallisessa lastentarvikkeen myymälässä mutta Vaunu-aitta ilmoittaa samaan hintaan eli 229, ovh 299. Sori sekaannus :-(

Vierailija
4/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olen tod. tyytyväinen. Kallistusta saa ihan riittävästi " jalkatuen" avulla, tai pelkkää penkkiä kallistamalla penkkeihin tuettuna. Me ainakin ollaan tarvittaessa saatu se kallistus vastaamaan kaukalon kallistuskulmaa.

Vierailija
5/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kokemuksia ko. istuimesta! Zentosta on toistaiseksi ollut aika vähän juttua liikkeellä, joten kaikki kynnelle kykenevät, kertokaa omat käyttökokemuksenne!! :-)

Vierailija
6/7 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika 7kk viihtyy siinä tosi hyvin, meillä se istuin on aika pystyssä tilanpuutteen vuoksi mutta erittäin hyvin nukkuu siinä silti.

Ainoa ongelma mikä meillä on ollut, on että kaukalon turvavöissä tulee välillä jotain ihme heittoa. Istuimessa on yhdellä kädellä kiristettävät 5-pistevyöt. Jostain syystä kun hihnaa löysyttää (kun otan pojan pois istuimesta) tulee hihna joskus toiselta puolelta paljon löysemmäksi kuin toiselta. Sitten saa tosissaan pelata sen hihnan kanssa että saa ne takaisin yhtä napakoiksi molemmilta puolilta. Ei olla löydetty mitään logiikkaa tähän hommaan. Enimmäkseen ei ole mitään ongelmaa, enkä ymmärrä mitä muka teen eri tavalla silloin kun toinen puoli löystyy enemmän. :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Zentoon tyytyväisiä. Siinä mielestäni vauva istuu todella napakasti. Liikkeessä kun testasimme Britaxin Two-way Eliteä ja Zentoa, niin eron huomasi kyllä selkeästi. Zentoon vauva " solahti" istumaan tukevasti, kun taas britaxissa tuntui, että ei siinä ollut mitään suojaa. Zento siis aika kuppimainen.



Meillä vauva istunut zentossa 7 kk asti ja hyvin on viihtynyt, tosin vielä ei ole tehty pitempää matkaa, että en tiedä miten unet istuimessa sujuvat.



Tuohon edellisen kirjoittajan " löysät valjaat" -ongelmaan kommentoisin, että olen huomannut, että valjaat löystyvät paremmin niin kun vetää ensin toisesta ja sitten vasta toisesta, ei yhtäaikaa. Eli siis itse teen niin, että löystytän valjaat niin, että vedän ensin vauvan vasemmanpuoleisen olan yli tulevasta valjaasta (tämä mielestäni löystyy ensin paremmin) ja sitten oikean valjaan. Vastaavasti kun pistän vauvan istumaan niin vedän ensin oikean olan valjaan piukemmalle sitten vasemman. Meniköhän se nyt näin...? Olipas nyt sekavasti selostettu, mutta jotenkin näin olen saanut molemmat puolet yhtä kireälle.