Flunssasta kysymyksiä ja mietteitä
Pojallamme 3,5 v nousi tammikuun puolessa välissä kuume iltapäivällä hoidosta hakiessa. Oli ihan veto veks koko illan. Seuraavana päivänä ei mitään. Viime viikolla valui räkä 2 päivää ja yksii pari kertaa päivässä. Nenä edelleen ns tukossa mutta ei tule räkää enää. Eilen kävi kaksi kertaa kakalla ja oli aika löysää.
Tänään mummolla hoidossa ja oli ihan pirteä aamulla. Oli mummolla syönyt jopa puoli lautasellista riisimuroja (joka on paljon jopa normaalin tilanteeseen verrattuna).
Olen jostain ollut kuulevinani, että esim pitkittynyt flunssa/korvatulehdus/muu tulehdus voi aiheuttaa löysävatsaisuutta. Pitääkö tämä paikkansa? Koskakohan kannattaisi viedä lääkäriin? Olen tässä hieman kiikun kaakun vienkö tänään vai odotanko vielä muutaman päivän?!
Itse olen räkinyt kohta kaksi viikkoa ja sunnuntaina kävin hakemassa antibioottikuurin poskiontelontulehdukseen.
Kommentit (3)
Eilen ei mitään oireita muutakun nenän tukkosuus. Ei kakannut yhtään. Aamulla alkoi räkä valumaan.
Yöllä mieheni sairastui oksennustautiin. Nyt mietinkin tässä, että onkohan mahdollista, että pojalla olisi ollut tauti lievänä sunnuntaina kun vatsa kuralla eikä ruokakaan uponnut.
Nyt odotellaan sit vaan koska se tauti iskee meihin muihin. Itselläkin huono olo ja vatsa kipeä mutta voi johtua antibiooteista jotka vatsani ei oikein siedä.
kyllä 3.5vuotias osaa aika hyvin " pitää huolen itsestään" jos muuten perusterve lapsi. eli syö ja juo niin kuin itsestä parhaalta tuntuu. tietysti jos kuume nousee kovaksi eikä laske perinteisin keinoin kannattaa mennä lääkäriin tai ainakin soittaa oman alueen päivystykseen.
nythän on aika kovaakin vatsatautia liikkeellä ja odotan milloin se meille iskee, kun lasten serkut ovat juuri sen saaneet ja nähty on jatkuvasti. toivottavasti ei iske kovana ainkaan tuohon meidän 6kk tyttöön...
jos siis epävarmuus vaivaa niin soita päivystykseen ja jos silti tuntuu ettei kaikki ole kunnossa vie lapsi lääkäriin. omat vanhemmat tuntee parhaiten lapsensa!
Kaksi kertaa paivassa loysahkoa kakkaa kun ei oikein edes viela ole minusta ripulia. Oliko lapsella siis nuha? Jos nielee paljon limaa niinkuin nuhainen lapsi tekee varsinkin yolla niin tosiaan voi olla limaista kakkakin. Mina en varmaan tuolla oireistolla edes lahtisi laakariin, jos ei kuume jatku tai tule todellinen ripuli. Ja lapsi on sen verran iso etta han ei edes kuivu nopeasti niinkuin pikkuvauvat. Vertailun vuoksi meidan 3,5 veella oli paha ripuli ja oksennustauti kesalla Suomessa, oksensi/ripuloi yli 10 kertaa paivassa eika mikaan pysynyt sisalla yhteensa viiteen paivaan. Noin paivana 3 kavimme Mehilaisessa lastenlaakarilla joka totesi etta virus on ja voi kestaa noin viikon. Ei tehnyt mitaan testeja ja neuvoi vain antamaan Osmosalia kuivumisen valttamiseksi. Eri asia sitten jos lapsi oksentaa, valittaa paansarkya, on ihottumaa, korkea kuume. Silloin veisin valittomasti paivystykseen ainakin meningiitin poissulkemiseksi.