Alkoholimyrkyn haittoja
- Alkoholin käyttö kytkeytyy neuropsykologiseen rapautumiseen.
- Alkoholin käytöllä teini-iässä on myrkyllinen vaikutus kehittyviin aivoihin.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää ajattelutoimintoja.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää havaintotoimintoja.
- Alkoholi tuhoaa solumyrkkynä aivoja.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää muistia.
- Vaikutuksia voivat olla lähimuistin heikkeneminen, uuden oppimisen ja tarkkaavaisuuden ylläpidon vaikeutuminen.
- Alkoholia käyttäneellä voi olla uneen liittyviä ongelmia vielä päihtymyksen jälkeen.
- Nuorena aloitettu alkoholin säännöllinen käyttö haittaa henkistä kehitystä ja aikuistumisprosessia.
- Pitkäaikaiskäyttö aiheuttaa kognitiivisten kykyjen rappeutumista: ongelmanratkaisu- ja keskittymiskyvyn heikkeneminen, muistiongelmat, välinpitämättömyys, ärsyyntyminen ja vuorovaikutustaitojen heikentyminen.
- Alkoholi heikentää oppimiskykyä.
- Alkoholin käyttö lisää riskiä skitsofreniaan, masentuneisuuteen, ahdistuneisuuteen ja mielialahäiriöihin.
- Alkoholi aikaistaa psykoosien puhkeamista.
- Alkoholin käyttö lisää riskiä sairastua psyykkisiin sairauksiin kuten skitsofreniaan.
- Alkoholi aiheuttaa useita syöpiä.
- Alkoholi tuhoaa solumyrkkynä eniten aivoja.
- Alkoholi aiheuttaa psykooseja.
- Alkoholi linkittyy väkivaltaan.
- Alkoholi tuhoaa maksan.
- Alkoholi tuhoaa haiman.
- Alkoholi on primitisoiva ja degeneroiva kova huume.
- Alkoholi aiheuttaa impotenssia ja DNA-vaurioita siittiöissä.
Kommentit (127)
Voisiko se höpönassu siellä lopettaa viinan juomisen ja huumeidenkäytön? Höpöttää voi ilman päihteitäkin.
Suomessa alkoholi aiheuttaa yli 4000 mielisairaalahoitoa vaativaa psykoosia joka vuosi, ja joka vuosi noin 6000 ihmistä joutuu sairaseläkkeelle alkoholin aiheuttamien sairauksien johdosta. Lisäksi alkoholi tappaa Suomessa noin kuusi ihmistä päivässä. Alkoholi aiheuttaa myös erektio-ongelmia ja runsaasti alkoholia käyttäville miehille kasvaa rinnat koska alkoholi tuhoaa kivekset eikä miessukuhormonia enää tule riittävästi.
Koitappa kirjoittaa selvästä päästä siellä vitunnisti!
Alkoholista riippuvaisilla esiintyy skitsofreniaa yli kolminkertaisesti verrattuna normaaliväestöön. Suomessa on siis kymmeniä tuhansia alkoholin laukaisemia skitsofrenioita, ja kaikista maailman huumeista ja päihteistä alkoholi voimakkaana solumyrkkynä tuhoaa eniten aivoja.
Yli 2000 kuolemaa vuodessa
Joka vuosi yli 900 suomalaista vuodessa kuolee alkoholinkäytöstä johtuvien maksasairauksien vuoksi.
Alkoholiperäisiin tauteihin, alkoholimyrkytyksiin ja päihtyneenä tapaturmiin tai väkivaltaan kuolee vuodessa yli 2000 suomalaista.
Sairaalahoitojaksoja, joissa diagnooseissa on mukana alkoholisairaus, on vuodessa yli 30 000.
Tunnistetuista alkoholihaitoista koituu julkiselle sektorille noin miljardin euron verran suoria menoja etenkin sosiaali- ja terveydenhuollon sekä järjestyksenpidon kustannuksina.
Merkittävä osa alkoholin muista haitoista jää rekistereissä tunnistamatta alkoholin aiheuttamiksi.
Lähde: THL
Suurimman osan työkyvyttömien alkoholistien juomisesta rahoittaa sosiaalitoimi eli veronmaksajat. Jos ei rahoittaisi, rikollisuus alkoholismin ympärillä kasvaisi hyvin paljon kun vakavasti riippuvaiset tekisivät paljon enemmän rikoksia alkoholia saadakseen.
Alkoholistien kanssa ollaan ns. pakkoraossa. Jos juopottelua ei tueta verovaroin, rikollisuus kasvaa kun alkoholistit tekevät rikoksia alkoholihuumetta saadakseen, ja jos juomista tuetaan, veronmaksajien rahoja menee satoja miljoonia alkoholistien juomisen tukemiseen ja alkoholikauppiaiden rikastuttamiseen.
Vierailija kirjoitti:
Tapa itsesi spämmäjä loinen
Joka vuosi noin 6000 ihmistä joutuu sairaseläkkeelle alkoholin aiheuttamien sairauksien johdosta.
Vajakkialoitus joten laitetaas se poistoon. Tsemiä ap!
Vierailija kirjoitti:
Vajakkialoitus joten laitetaas se poistoon. Tsemiä ap!
Alkoholi on merkittävin ja kallein isänmaamme tuhoaja. Miksi sen haitoista ei saisi keskustella? Ja jos asia ei sinua kiinnosta, eikä koske, niin miksi et vaan pysy poissa keskustelusta?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000278085.html
"Asiantuntija: Alkoholi kutistaa aivot ja kivekset."
Voimakkaana solumyrkkynä alkoholi aiheuttaa syöpää, ja alkoholin arvioidaan olevan taustatekijä noin 10 prosentissa maamme syöpätapauksia. Alkoholi lisää syöpäriskiä usealla eri mekanismilla. Alkoholinkäyttö suurentaa suu- ja kurkkusyövän, kurkunpään ja ruokatorven syövän sekä maksasyövän, rintasyövän ja suolistosyövän riskiä. Määrällisesti eniten alkoholi aiheuttaa rintasyöpiä ja suolistosyöpiä.
Jos jokaisen alkoholiin ja tupakkaan kuolevan suomalaisen tilalle tuodaan väkeä ulkomailta, Suomen kansa vaihtuu suurelta osin toiseksi sadassa vuodessa. Siihen päättyy kansan tuhansien vuosien historia.
Alkoholi ja tupakka ovat parhaita aineita väestönvaihtoihin, ja ihmisten orjuutukseen ja ryöstämiseen ihan laillisesti. Kumpikin aiheuttaa koviin huumeisiin verrattavan riippuvuuden ja tuhoaa aivoja. Käyttäjät pysyvät tyhminä kun heitä murhataan ja ryöstetään laillisilla myrkkyhuumeilla.
Raskaudenaikaisen alkoholinkäytön johdosta Suomessa syntyy vuosittain yli 600 FAS-lasta, joista monet ovat vakavasti kehitysvammaisia ja vaativat loppuelämän mittaista laitoshoitoa, koska alkoholi on tuhonnut aivot peruuttamattomasti jo ennen syntymää.
Vierailija kirjoitti:
Koitappa kirjoittaa selvästä päästä siellä vitunnisti!
Kirjoittelen alkoholin haitoista koska olen menettänyt useita läheisiä ja tuttuja alkoholimyrkylle kuluneen 40 vuoden aikana. Kuten monet muutkin ja varmaan sinäkin, mutta sinä et vain piittaa asiasta. Sinä vain vähättelet ja pilkkaat niitä jotka kertovat alkoholin haitoista, vaikka se ei ole millään tavalla sinulta pois.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Koitappa kirjoittaa selvästä päästä siellä vitunnisti!
Kirjoittelen alkoholin haitoista koska olen menettänyt useita läheisiä ja tuttuja alkoholimyrkylle kuluneen 40 vuoden aikana. Kuten monet muutkin ja varmaan sinäkin, mutta sinä et vain piittaa asiasta. Sinä vain vähättelet ja pilkkaat niitä jotka kertovat alkoholin haitoista, vaikka se ei ole millään tavalla sinulta pois.
HOITOON KUULUISIT PAKKOMIELTEINESI JANKUTTAJAHULLU.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nama-ovat-maailman-viisi-addiktoivi…
Viisi addiktoivinta ainetta: Alkoholi ja tupakka/nikotiini samassa sarjassa kovien huumeiden kanssa.
.
https://www.is.fi/terveys/art-2000007700851.html
Alkoholi on hermomyrkky, joka tuhoaa aina aivosoluja.
.
https://www.voice.fi/terveys-ja-hyvinvointi/a-156725
Alkoholi linkittyy vahvemmin syöpään kuin tiesimmekään - uusi tutkimus paljastaa.