en, Soila Puurtinen, Senni Valiola, Jenna Salonen / Nokian Uutiset Kotimaa Monta turhaa kuolemaa ,kertoo Iltasanomat
Nuoret voisivat myös itse ottaa vastuuta ja uskaltaa sanoa EI. Tilannehan on sama kuin koulukiusaajalla.Yksi tai kaksi kiusaa ja muut kulkevat laumana perässä.
Jos jokuu toimii väärin on USKALLETTAVA sanoa ei ja poistua paikalta.Siitä voi riippua jopa henkesi rakas nuori.
Kommentit (2)
Voi voi, miten tyttöjä kohdellaan edelleen niin huonosti. Ja niin kaikki huomio kiinnittyy hänen sukupuoleensa ja sukupuolelleen hän ei voi yhtään mitään. Tytön kiusaamiseen saattaa vaikuttaa joukko asioita, jotka selittävät sen. Jos kyse on normaalista ristiriitatilanteesta, niin aluksi voisi tutkia esim. osapuolten vuorovaikutustaitoja. Mutta ei, hän on uhri. Ja kun kerran on uhri on myös se pahan tekijä, kivitetään ja vihataan häntä. Ja kuten yllä sanottiin pufff, case closed.
. . . ja suljetaan ne silmät ongelmilta.
Uhri ja tekijä. Anteeksi pyydetty buffff, ongelmat katoaa ja aikaa heittää hight five. Voiko naiivimpaa suhtautumista enää olla?