Oletko murtanut jonkun kehosi osan? Minkä? Mikä tilanne - missä? Ikä? Onko vammasi osattu laittaa kuntoon niin että ei ole jäänyt pysyvää va
Oletko murtanut jonkun kehosi osan? Minkä? Mikä tilanne - missä? Ikä? Onko vammasi osattu laittaa kuntoon niin että ei ole jäänyt pysyvää vammaa?
Oletko KAATUNUT KOTONA? Lääkitys? Kolmiolääkkeet? Ikä? Vuorokaudenaika? Mikä huone? Tulin yöllä veskistä ja tajusin olevani aivan sekaisin - kuin minulla olisi ollut kaatokänni.
Kun pääsin makkariin niin yritin mennä sänkyyn mutta se oli ylivoimaisen vaikeaa - minkä tiedostin - ja lysähdinkin lattialle seinän ja sängyn väliin - ja oli suuria vaikeuksia päästä ylös ja sänkyyn. Ketään en olisi voinut hälyttää tässä vaiheessa koska ei puhelin ollut jossain sängyn vieressä lähelläni. Siis tunne ja tilanne aivan sama kuin kaatokännissä! Löin oikean käteni ja sormet jotka olisivat voineet murtua ja minulla oli tuuria kun en lyönyt päätäni yöpöydän terävään kulmaan? Hirvittää ajatella että olisin murtanut käteni ja lyönyt pääni niin että joku olisi pitänyt hälyttää - entä jos olisin kuollut tästä kaatumisesta???
Pitäisi varmaan tutkia kuinka paljon lääkitykset ja kaatumiset liittyvät toisiinsa. Onko sinulla mt-lääkitys josta olet sekaisin - niin moni syö semmostakin roskaa kuten palstaltakin näkyy. Kuinkahan monta kaatumista löytyy jotka on laitettu IÄN piikkiin, mutta oikeasti liittyykin lääkityksiin??? Tämmönen kaatumismahdollisuus on pelottavaa... ajatelkaas vanhuksia jotka ypöyksin asunnoissaan? Missä kaikissa kehon osissa murtumia jotka liittyvät kaatumiseen?
Varmaan on ihmisiä joilla on sekä vasen että oikea käsi tai ranne joskus murtunut - entä olkapäät jotka voi myös vaurioittaa? Sellaista vammaa ei taideta sairaanhoidossa osata laitaa entiselleen vaikka lääketiede kehittynyt vaikka kuinka taidokkaaksi. Joku vuosi sitten murtui vasen käteni kun menin viemään roskia. Lunta tulla tuiskutti. Roskalaatikoiden ulkopuolella kaaduin ja otin vastaan tällä vasemmalla kädellä. Tämä liukastuminen oli semmonen että roskisten ulkopuolella oli joku pahvinpala juuri tulleen lumen alla niin että en tajunnut että siinä on vaara. Astuin tuon pahvin päälle ja se lähti liukumaan ja siinä sitten kaaduin ja joku ulkopuolinen tuli katsomaan tilannetta.
Kerran olen tuntenut että suihkulattia ollut sen verran liukas pesunesteestä ja shampoosta että olin vähällä liukastua. Siellähän on kivilattia. Miten sieltä olisin sitten selvinnyt - en tiedä - mutta tämä on pelottavaa... yksi serkkuni kuollut kun kaatunut rapuissa mikä tuntui aivan omituiselta ja epäuskottavalta. Hänellä on luultavasti ollut joku lääkitys ja hänkin kuoli aivan liian aikaisin...