Oletko syönyt kaviaaria?
Kommentit (13)
Olen. En ole millään tavoin missään (muussa) asiassa elitistinen, mutta aito musta kaviaari on parasta mitä tiedän.
Siitä tuli aikoinaan suurin herkkuni, kun kävin usein työmatkoilla (ja jonkin aikaa asuinkin) muinoisessa Neuvostoliitossa. Kaviaari oli siellä silloin halpaa.
Enää en sitä ole tietysti yli 30 vuoteen saanut, mutta se jumalainen maku viipyy yhä kielellä.
Tryffeli ja kaviaari.
Eivät todellakaan hintansa arvoisia.
Olen. Mutta samanlaista hypetystä kuin tryffeli, hanhenmaksa, osterit ja kallis samppanja. Kaikkea noita olen maistanut, enkä maksaisi itse. En ehkä ole tarpeeksi hienostunut.
Pari viikkoa sitten miehen synttarie kunniaksi. Han tykkaa enemman kuin mina. Vahan saastettiin lapsenlapsille maistettavaksi. Tytto 17v tykkasi niinkuin kaikesta merenelavista mutta poika 12v ei niin valittanyt. Shampanjaa kylla molemmat joivat lasilliset.
Vierailija kirjoitti:
Ai et ole hintasi arvoinen.
Kuka haluaa määritellä ihmisen arvon ja jos haluaa, miksi laittaisi sen hinnan matalaksi? Haluatko sinä myydä itsesi parilla tonnilla?
Minäkin nuorena lapsen mutten pitänyt erityisenä Melko miedon makuista. Sekin oli venäjällä.
Olen, monta kertaa. Onko hintansa arvoista? Hinta riippuu laadusta ja miten tehty. Kaspianmeren villi Beluga ei ole hintansa arvoista, hyää kyllä.
Caviart on paljon parempaa! Ja sopii vegaanillekin (tehty merilevästä).
Olen sitä mustaa lötköä maistanun se ettei juhlien järjestäjä loukkaantunut. En syö minkään kalan mätiä vaikka itse kalastan. Muikun, siian, ahvenen, hauen ym. mäti menee lyhentämättömänä kissoille.
Ai et ole hintasi arvoinen.