Kanaa ja riisiä töihin?
Paistoin pitkästä aikaa kanaa ja keittelin riisiä. Tuli kyllä todella hyvää, kun kanan maustaa oikein.
Kestääkö paistettu kana seuraavaan päivään asti jääkaapissa? En ole koskaan kanaa lämmittänyt mikrossa jälkeenpäin. Onnistuuko vai saako jonkun vatsataudin?
Tuosta saisi todella hyvän evään ja kanariisiaterian teossa ei kotonakaan kauaa kulu.
Kommentit (20)
Eikö tuo kannattaisi syödä seuraavana päivänä kylmänä?
Mikrossa ruoka monesti muuntuu huonommaksi kuin vaikka kattilassa tai uunissa lämmitettynä.
Jos olet jäähdyttänytr sapuskan suht nopeasti niin voi syödä seuraavana päivänä.
Voi syödä mutta kana ja riisi ei toki maistu yhtä hyvin vaan kuivuvat. Kelpaa kyllä
Ei siinä kanssa ongelmaa ole, vaan riisissä. Riisin jämät pitää aina heittää pois, se ei sovellu uudelleen lämmitettäväksi.
Mulla on usein tuommoista töissä eväänä. Vielä koskaan en ole saanut vatsatautia tms. Eihän maku useissakaan ruoissa ole yhtä hyvä mikrossa lämmitettynä kuin vasta valmistettuna. Itse yleensä kuitenkin ajattelen töissä, että kunhan nälkä siellä lähtee suht terveellisellä sapuskalla, niin se on pääasia.
Mikrossa ruoka monesti muuntuu huonommaksi kuin vaikka kattilassa tai uunissa lämmitettynä.
Jos olet jäähdyttänytr sapuskan suht nopeasti niin voi syödä seuraavana päivänä.
Mutu tunnulla valehtelet eli satua kerrot,tuosta mikrosta,ei ruoka siinä huonone.
Hyvä eväs työpäivään,toimii ja muutenkin kevyttä ja terveelistä ruokaa.
Riisi on todella hyvää seuraavana päivänä,kun paistat sen paistinpannulla ja kanakin lämpiää siinä samalla.Riisi on älyttömän hyvää paistettuna😋
Riisi ei mene jääkaapissa miksikään.Ihan puppua.Mutta huoneenlämpöön sitä ei kannata jättää näin lämpöisillä keleillä.
Mikroa mulla ei ole, eikä tule.Oon vääntänyt ruokaa 55 vuotta ja aina ruoat häviää lautasilta nopeasti😃kuulemma super hyvää.
Ruoat on helppo lämmittää pannulla.Tulee parempaa(kuin mikrossa).
Mikä ihmeen juttu toi on ettei riisiä Voi syödä seuraavana päivänä😯tottakai voi.Itse tosiaan tehnyt ruokaa 55vuotta eikä ole mahatautia ikinä tullut kenellekään meidän perheessä.Eikä ruokia tarvitse jäähdyttää nopeasti.Kun loput jämät,loput ruoat siis on jäähtyneet niin laittaa toiseen astiaan ja sit jääkaappiin.Ei se oo sen kummempaa🙄voi syödä seuraavana ja sit seuraavana päivänä niitä ruokia,kun tosiaan kuumentaa kunnolla.Paistinpannulla paistettu riisi on super hyvää,varsinkin basmatiiniriisi.Pitääkin tehdä pitkästä aikaa riisi ruokaa.😋
Riisiä EI SAA syödä enää seuraavana päivänä. Ylijäänyt riisi tulee heittää pois.
Etova arkiruoka. Sanotaan tätä kanapaskaksi, kuivaa, ei maistu miltään mutta ei lihota. Hyvä kuitenkin arkieväänä.
Saa sitä riisiä syödä seuraavana päivänäja sitä seuraavanakin päivänä😂
Kunhan pitää kylmässä,siis jääkaapissa riisin.
Ei tule vatsatautia eikä kuolo korjaa.Paistaa vaan Hyvin riisin kuumalla pannulla.
Hyviä öitä kaikille.
Mitä toi on ku yks sanoo et heitä riisi pois ei saa syyä seuraavana päivänä? Ja joku muu sanoo et voi hyvin syyä...mihin täsä uskoo?
On hyvää vielä seuraavana päivänä.
Varo ettei tule riisitautia.
Varsinkin jos teet fyysistä työtä.
Suomalaisten ruumiinrakenne on erilainen, kuin sirojen aasialaisten.
Kana kylkeen lisukkeena tosin tuo proteiinia ja energiaa.
Vierailija kirjoitti:
Riisi on todella hyvää seuraavana päivänä,kun paistat sen paistinpannulla ja kanakin lämpiää siinä samalla.Riisi on älyttömän hyvää paistettuna😋
Riisi ei mene jääkaapissa miksikään.Ihan puppua.Mutta huoneenlämpöön sitä ei kannata jättää näin lämpöisillä keleillä.
Mikroa mulla ei ole, eikä tule.Oon vääntänyt ruokaa 55 vuotta ja aina ruoat häviää lautasilta nopeasti😃kuulemma super hyvää.
Ruoat on helppo lämmittää pannulla.Tulee parempaa(kuin mikrossa).
Rypsiöljyssäkö paistat riisin.
On kyllä sitkeässä elävä myytti, etteikö riisiä saisi seuraavana päivänä lämmittää ja syödä.
Jos riisi on jäähdytetty valmistuksen jälkeen ja sitten säilytetty (suljetussa) astiassa (ei kattilassa) jääkaapissa, niin se säilyy siellä syömäkelpoisena useamman päivän. Jos sen riisin ottaa jääkaapista ja lämmittää sen kaiken, niin sitä uudelleen lämmitettyä ei saa enää laittaa takaisin jääkaappiin - ellei sitä ole sitten oikeasti kunnolla kuumentanut esim. fried rice.
Ja nopeasti jäähdytys, tarpeeksi kun kaivelin netin loputonta madonreikää, paljastui, että neljä tuntia keittämisen jälkeen jääkaappiin laitettu riisi on vielä turvallista. Mä aina luulin, että sillä tarkoitetaan max. tuntia... No, ei kai se ole haitannut, että olen nopeammin laittanut jääkaappiin.
Olen yli viisikymppinen, omissa ruuissa ollut yli 35 vuotta, enkä ole koskaan saanut ruokamyrkytystä, eikä kukaan ruokiani syönyt ole koskaan saanut ruokamyrkytystä.
Työhön.
Anteeksi kirjoitusvirhe.
Ap
Riisi pitää jäähdyttää nopeasti ja kuumentaa seuraavana päivänä kunnolla