Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun pullo ei kelpaa... Mitä ihmettä tekisin?

25.01.2007 |

Vauva tarvitsisi rintaruokinnan lisäksi korviketta, paino ei kehity ihan niin hyvin kuin pitäisi.



No, pikkuinen on vahvasti toista mieltä, näkee ilmeisesti ennemmin nälkää kuin syö pullosta lisämaitoa. Tänään söi rintaa aamulla klo 9, yritin pulloa klo 11 (ei syönyt) ja taas uudestaan klo 13 (ei syönyt), vaan itki aivan lohduttomasti, silmät kyynelissä. Tuolloin klo 13 söi sitten rintaa todella nälkäisesti, kun pullo siirrettiin sivuun.



On kokeiltu niin NAN kuin TUTTELI ja molemmat sylkee suustaan ulos, eikä suostu nielemään. Syöttämistä on yritetty istuen, laulaen, kävellen, tuloksetta.



Mitä IHMETTÄ keksin, että saisin pulloruokinnan onnistumaan? Pitäisikö vaihtaa tutiosa parempaan (nyt silikoninen).



Kokemuksia ja niitä onnistuneita tarinoita, laittakaapa tulemaan. Meinaa itsellä usko loppua tähän hommaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun tarjoaa aina ensin pulloa ennen imetystä niin vauva ennen pitkää tottuu pulloon. Voi mennä muutama viikkokin.

Käytä vain yhdenlaisia tuttiosia. Jos imetys täytyy lopettaa kokonaan niin menee noin 2vrk ennen kuin pulloruokinta alkaa sujumaan.

Oletko kokeillut makeuttaa maitoa hedelmäsokerilla? Voi myös koittaa lusikoida maitoa suuhun tai hörppyyttää. Minkä ikäinen vauva on kyseessä?



Nämä perustuu siis omiin kokemuksiini.

Vierailija
2/6 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on sama ongelma, pulolakko alkoi toissapäivänä ja mulla menoja. eli mielellään kuulisin ihmisten niksejä.



oletko koittanut antaa pullosta yöllä kun vauva syö puoliunessa? silloin saattaisi vähän vahingossa syödä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä suostu isiltäkään ottamaan sen paremmin kuin äidiltäkään :´(

Vierailija
4/6 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 ensimmäistä lasta ei koskaan oppinut pullolle. Nyt kolmoselle ostin ystävän neuvosta Avent-tuttipullon joissa tuttiosa on hiukan erimuotoinen, enemmän rinnankaltainen, ja tämä kolmas vauva osaa sujuvasti syödä myös tuttipullosta... harjoitellaan pari kertaa viikossa ettei taito ruostu.



En sitten tiedä johtuuko onnistuminen Avent-merkistä, vai siitä että tämä vauva muutenkin olisi tykännyt pullosta....



Aventin tuteista valitsin samaisen ystävän neuvosta ykkösen eli hitaimman (pienin reikä) jotta maito on yhtä tiukassa kuin rinnassa... tämän pitäisi estää ettei ala hylkimään rintaa ja pääse liian helpon pullomaidon makuun.

Vierailija
5/6 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, meilläkin tuo Avent on toiminut hyvin. Kannattaa kokeilla pulloa ennen kuin vauvan nälkä ehtii liian suureksi. Eli jos ensin imettää vähän ja sitten hetken päästä kokeilisi pulloa. Nälkäisenä kun kaikki tuntuu menevän vähän hysteeriseksi. Nuk-pullot on myöskin meillä osoittautuneet hyvän mallisiksi. Ei virtaa maito turhan nopsaan.

Vierailija
6/6 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten harjoittelussa kannattaa olla johdonmukainen: tarjota pulloa monta kertaa päivässä, tietysti maitoa voi yrittää antaa myös hörppyyttämällä pienen mukin kanssa tai lusikalla. Meillä poika oppi pullon kun vain sitkeästi sitä hänelle tyrkytin. Sitäkin voi koittaa, että hämärässä irrottaa vauvan tissistä kesken syömisen ja tyrkkää salamana pullon tilalle, jos näin saisi hämättyä. Meillä poika alkoi aluksi pelleillä pullon kanssa sillain, että imi sitä äidin mieliksi, mutta purskutti maidot toisesta suupielestä ulos! Niinhän sitä sanotaa, että ei terve lapsi itseään nälkään tapa, joten jatka opettelua kärsivällisesti, niin kyllä tuottaa tulosta!