säälittää tämän lapsen kohtelu
Yksivuotiasta pahoinpideltiin törkeästi Savonlinnassa
25.1.2007 18:11
Aviopari sitoi lapsen paketiksi ja juotti hänelle alkoholia.
Savonlinnalainen mies sai Savonlinnan käräjäoikeudessa torstaina syytteen vuoden ja kuukauden ikäisen tyttärensä törkeästä pahoinpitelystä. Lapsen äitiä syytetään avunannosta rikokseen.
Savonlinnan johtavan kihlakunnansyytäjän Pekka Mäkisen mukaan teot tapahtuivat muutaman päivän aikana toissa syksynä. Syytteen mukaan mies sitoi useaan kertaan lapsen suun ja osin sieraimet ilmastointiteipillä. Sitten hän kääri lapsen liikkumattomaksi paketiksi teipin ja muovin avulla ja sijoitti hänet pieneen styrox-laatikkoon, jonka päälle laitettiin kansi.
Lisäksi mies syytteen mukaan ainakin viiteen kertaan juotti lapselle nokkamukista olutta ja ainakin kerran Koskenkorvan ja virvoitusjuoman sekoitusta.
Vaimo osallistui pahoinpitelyyn
Vaimo puolestaan syytteen mukaan osallistui lapsen paketoimiseen ja myös oluen ja viinan juottamiseen.
Mies videoi lapsen kohtelun. Poliisi löysi todisteet hänen tietokoneeltaan. Poliisin tietoon tapahtumat tulivat sosiaaliviranomaisten kautta.
Oikeudessa 28-vuotias mies myönsi teot pääpiirteissään, mutta ei pitänyt rikosta törkeänä. Hänen 25-vuotias thaimaalainen vaimonsa kiisti syytteen kokonaan.
Syyttäjän mielestä lapsi koki huomattavaa fyysistä ja psyykkistä kärsimystä. Hänen perusturvallisuutensa on järkkynyt ja hänessä on nähtävissä selkeitä depression oireita.
Lapsi otettiin huostaan tapauksen paljastuttua. Käräjäoikeus antaa jutussa kansliapäätöksen 8. helmikuuta.
STT
Lapsi parka, onneksi ovat ottaneet huostaan.
Olen sitä mieltä että suurella osalla miehistä joilla on nainen Thaimaasta tai Venäjältä on sellaisia joita suomalinen nainen ei huoli. Monilla on alkoholiongelmia ja jotain vakavampaa.