Windows95 oli aika kökkö käyttöliittymä. MS-Dos:ia käytin 2000-luvulle asti
Moniajo ei kiinnostanut, kunhan ohjelma toimi hyvin. Monikaan windows-ohjelma ei toiminut.
Kaipaan aikaa, kun sai itse kirjoittaa config.sys ja autotoexec.bat-tiedostot.
Nykyisin ei saa enää.
Kommentit (17)
No kyllähän Windows 95 oli ehkä Windowsin historiassa kaikkein suurin kehitysloikka verrattuna sitä edeltävään Windows-versioon.
Vierailija kirjoitti:
No kyllähän Windows 95 oli ehkä Windowsin historiassa kaikkein suurin kehitysloikka verrattuna sitä edeltävään Windows-versioon.
Kyllä ne aiemmat toimi kuitenkin sata kertaa paremmin kuin 95.
Meillä kotona oli aikoinaan Win 3.1 ja siitä siirryttiin suoraan 98-versioon.
Win 95-kautta en ole siis kokenut koskaan. Tyttöystävän ysivitosta joskus vähän räpläilin.
Autocad-12 oli paras ja toimivin versio AutoDeskin tuotteista. DOS-versiona. Myöhemmät Windows-päivitykset on kaikki ihan perseestä.
Mikäli haluaa välttämättä säätää eri tekstipohjaisten tekstitiedostojen kanssa, niin suosittelen siirtymistä Debianiin.
Vierailija kirjoitti:
xp oli hyvä
XP oli hyvä vasta viimeisen Service Packin jälkeen. Ennen niitä se oli aika surkea. Itse käytin pitkään Windows 2000:sta, ja se oli todella vakaa käyttis. Pidin sen pelkistetystä ulkonäöstä.
Vierailija kirjoitti:
xp oli hyvä
Ja paras edelleen. Vistasta alkaen uudet järjestelmät ovat olleet kökköjä käyttää ja Microsoft alkoi jutkuilemaan muuttamalla Wordin yms. Maksullisiksi. Xp:ssä nämä oli mukana. Xp oli käytössä vuoteen 2014 asti.
Windows 95:sta oli olemassa muutama eri versio. Viimeisin taisi olla OSR 2.x. Eli tuossa oli suora tuki USB:lle ja AGP-väylälle. Tuo ilmestyi vähän ennen 98:n julkaisua, tiedän siitä, kun itsellä oli käytössä tuo viimeisin OSR-versio. Oli jopa yllättävän vakaa. 98:n kanssa hakkasin päätä eniten seinään, kun bugasi vähän joka suunnalta, ja lopulta siirryin Windows 2000:sen käyttäjäksi.
Vierailija kirjoitti:
xp oli hyvä
XP oli paras!
Heh, minulla on vieläkin pöytäkoneessa korppuasema A ja lerppuasema B.
Siksi vielä uusimmissakin koneissa C on kovalevy-asema. Kaiken maailman muistitikut käyttävät D,E,F-asemia, koska A ja B on varattu korpuille ja lerpuille.
Olikohan 95nen eka jolla ms pääsi eroon pelkästä pakollisesta apple-kopion maineesta.
Windows oli erinomainen esimerkki siitä, mitä älykäs yritys ottaa oppia kilpailijoidensa menestyksestä.
(toisin, kuin esim Nokia....)
Windows 95:stä puhuttaessa tulee aina mieleen Weezerin biisi "Buddy Holly".
No nyt tänä keväänä on mieleen tuleva biisi ollut joku toinen...
Itse en kyllä ole juuri koskaan käyttänyt Windowsia, kotona oli Amiga A1200-tietokone aina vuoteen 2000 asti. Amigassa oli moniajoikkunointisysteemi vuodesta 1985 alkaen kun Amiga julkaistiin. Se oli hyvinkin tehokas järjestelmä, pienellä muistimäärällä ja prosessoriteholla pystyi jo sitä käyttämään. Vuonna 1993 julkaistu AmigaOS 3 oli jo yhtä hyvä kuin Win95, paitsi että toimi jo megalla muistia, ja 68020 prosessorilla. Nykyään sitä vielä kehitetään, taitaa olla AmigaOS 3.3 menossa.
Joo, oli kuoleman sinistä ruutua tuo Windows 95,