Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leivän syönti on kyllä turhaa ja kallista, laskin juuri että leipä tarvikkeisiin menee minulla 45€/viikko...

Vierailija
11.05.2024 |

Leivän syönti on kyllä turhaa ja kallista, laskin juuri että leipä tarvikkeisiin menee minulla 45€/viikko...

Tässä hinnat ja nämä tarvikkeet kestää siis noin viikon minulla:

Kurkku 3kpl 5.30€

Tomaatti 4kpl 2€

Ruispalat 3kpl 6.60€

Kalkkuna 4kpl 19€

Oltermanni 1kg 8.30€

Oivariini 4.50€

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No aika paljon tosiaan vedät niitä leipiä ja päällisiä. Syötkö mitään muuta?

Vierailija
2/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kilo oltermannia viikossa ja 19 euron edestä kalkkunaa vain leivänpäällisenä???

 

Tossa on jo 300 grammaa rasvaa ja tyydyttynyttä kovaa rasvaa pelkästä juustosta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ostin lähikaupasta halvinta"

Vierailija
4/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oho, onpas edullisia kalkkunoita😳

Mutta eikös niiden ruokkiminen maksa aika paljon (*jos siis ovat elossa ostettaessa...)?

Isoja kavereita, joilla kova ruokahalu🦃

Vierailija
5/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko sama joka teki aloituksen taannoin aamupalatarvikkeista? Kuullostaa samalta.

Vierailija
6/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpäs taas jaksetaan "loukkaantua"🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kilo oltermannia viikossa ja 19 euron edestä kalkkunaa vain leivänpäällisenä???

 

Tossa on jo 300 grammaa rasvaa ja tyydyttynyttä kovaa rasvaa pelkästä juustosta

Kilon oltermanni kestää noin viikon minulla.

Ap

Vierailija
8/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi se turhaa olis?

Leipä on hyvää, jos on hyviä päällisiä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

luonnosta löytyy sieniä, marjoja, juuria yms.  mikset sieltä hae

Vierailija
10/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tollasta mautonta juustoa saakin höylätä leivälle paljon, et maistuu jollekki. Mä ostan kalliimpaa maukasta juustoa, nii ei tartte paljoa makua tuomaan. Sit margariini vois olla halpaa, pahaa nii sitä tulee laitettua leivälle vähän ja kestää kauan. Iso oivariini paketti viikossa, aika paljon rasvaa, yök. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et syö muuta kuin leipää ja noita päällyksiä, niin ei tuo mikään paha ruokalasku kuussa ole, 180€.

Vierailija
12/22 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen itse sämpylöitä 5-6 kertaa kuukaudessa. Sämpylän väliin tarvii vain juustoa josta riittää 3 viikoksii ja maksaa 7 euroa tai sitten ostan pouttu lauantai makkara pötkin 2,59 euroa ja soiitä riittää 2 viikoksikin.. Sämpylöitten tekeminen maksaa  noin 1.20 euroa 20 kpl sämpylöitä. Leipäpussin ostaminen maksaa kaupassa 2.50 euroa ja siinä 5 sämpylää joten itse tehty kannataa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
07.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
14/22 |
07.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kallista on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
07.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Oletko sama joka teki aloituksen taannoin aamupalatarvikkeista? Kuullostaa samalta.

On se 

Vierailija
16/22 |
07.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 kalkkunasta riittää reilusti viikoksi syötävää

Vierailija
17/22 |
08.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joukossamme on Kallisruoka-palstahullu, jonka hernekeittokin maksaa maltaita.

Neljä kalkkunaa viikon voileipiin on minusta aika paljon, mutta hinta ei ole paha. Ei sitten varmaan tarvitse tehdä kallista hernekeittoa eikä kaalilaatikkoa, jos päivän pääateria muodostuu voileivistä.

Vierailija
18/22 |
08.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh jotain sinun olisi syötävä sen tilallakin eikä sekään ilmaista olisi.

Vierailija
19/22 |
08.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli syöt pelkkää leipää... Ite syön leipää vain aamulla, niin tolla sun listalla pärjäisin useamman viikon. Laajenna ruokavaliotasi.

Vierailija
20/22 |
08.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla meni samaa luokkaa silloin kun olin masentunut, enkä jaksanut panostaa syömisiin, vaan söin pelkkää leipää päällysteineen aamiaiseksi, lounaaksi, päivälliseksi ja iltapalaksi. Mutta tuossa tosiaan pääsi suht edullisesti, koska ei tullut ostettua mitään muita ruoka-aineita. No ehkä kahvi ja tuoremehu noiden lisäksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme neljä