Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Konkurssi uhkaa jättimäistä tuulivoimapuistoa Ruotsissa

Vierailija
11.05.2024 |

Jättimäisen tuulivoimapuiston tappiot Ruotsissa uhkaavat kaatua veronmaksajien hoidettaviksi. Puistoa on rakentanut kiinalainen valtionyhtiö China General Nuclear Power Group (CGN), joka nyt on menossa konkurssiin.

Kustannus ei ole pelkästään ruotsalaisten veronmaksajien huoli, vaan koko EU:n, sillä Euroopan investointipankki on tuulipuiston suurin rahoittaja 2,1 miljardin kruunun eli noin 180 miljoonan euron lainalla, kirjoittaa ruotsalaislehti Affärs Världen

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ongelmia aiheuttaa sopimus, jonka tuulivoimayhtiö on tehnyt norjalaisen Hydro Energin kanssa. Tuulivoimalat eivät ole tuottaneet tarpeeksi sähköä. Tätä tuulivoimayhtiö on paikannut ostamalla sähköä markkinoilta.

Ruotsalaismedian mukaan Markbygden Ett joutui ostamaan korvaavaa sähköä markkinoilta 61,6 miljoonalla eurolla vuonna 2022. Sähkön hinta oli korkeammalla kuin sopimusta tehdessä ajateltiin. Riskeihin ei ole sopimusta tehtäessä ilmeisesti varauduttu.

Tuulivoimaloiden sähkö myydään lähes aina etukäteen 1020 vuodeksi niin sanotulla PPA-sopimuksella. Ilman sitä on vaikeaa saada rahoitusta hankkeille.

Vierailija
2/4 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopimuksesta oli viime marraskuussa jäljellä vielä 19 vuotta, kirjoittaa Dagens Industri

. Pelkästään viime vuonna yhtiö oli tekemässä 40 miljoonan euron liikevaihdolla 52 miljoonan euron tappion.

Kiinalainen CGN omistaa Ruotsissa yhteensä kuusi tuulipuistoa. Niillä on Dagens Industrin mukaan 15 miljardia kruunua eli 1,28 miljardia euroa velkoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
4/4 |
11.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä korkeammalle sähkön hinta nousee, sitä isommat tappiot tuulivoimapuisto tekee. Aika hullulta kuulostaa vai mitä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi neljä