Voiko talossa olla tonttu vaikka ei ole saunaa, leivinuunia eikä takkaa tai muutakaan tulenpaikkaa?
Kommentit (34)
Voi. Meillä on puutarhavajatonttu.
Meillä on tietokonetonttu. Jyrsii pc johtoja välillä ja on kussut läppäriin.
Tottakai voi olla! Ei tavallinen kotitonttu tarvitse saunaa, leivinuunia, takkaa tai muutakaan tulentekopaikkaa.
Kirjassa "Tontun kertomus" nuorena tallissa asunut ja hevosia hoitanut tonttu viettää vanhuudenpäiviään tavallisessa kerrostaloasunnossa perheen kissaa ja koiraa hoitaen.
Jotenkin ihana kysymys. En kyllä tiedä vastausta.
Tietenkin voi. Kuka muu sukat parittomaksi syö?
On kuulemma olemassa talon henkiä, asunnon henkiä, esineiden henkiä (ellei ole possessio ja pitää puhdistaa se), kivien henkiä, pensaanhenkiä, puunhenkiä, elementaaleja ja luonnonhenkiä. Vaikka mitä. Tonttu voi vilistää ulkona pihapiirissä? Mene ja tiedä. Ellei ole muotoamuuttavia. Lisäksi muut henget eri diemensioilla ja portaalit. Chakrat. Ihminen vaan elää omaa elämäänsä eteenpäin ja omissa maailmoissaan, ajatuksissaan, maadoittaen sopivasti. Joskus ehkä havaitsee jotain.
Tontuista en tiedä mutta haltijoita kyllä on. Meilläkin pysäköintiin pitää pyytä lupa kiinteistön haltijalta. En uskaltaisi jättää noudattamatta tätä ohjetta, sen verran pitkävihainen tapaus.
Vierailija kirjoitti:
Meillä on tietokonetonttu. Jyrsii pc johtoja välillä ja on kussut läppäriin.
Ootte kohdelleet tonttua huonosti ja nyt se kostaa! Antakaa sille tarpeeksi ruutuaikaa.
Naapurissani asuu tonttu kerrostalokaksiossa. Ainakin sieltä vähän väliä kuuluu kimeä naisääni että "etkö sinä saatanan tonttu sitäkään saanut tehtyä kunnolla" ja sen jälkeen jotain epämääräisiä murahduksia.
Kai sitä voi asustella talossa vaikka peräti pukki vaikkei takkaa olisikaan.
Ei ole tonttua mutta on mörkö jonka nimi on Marko. Hauska heppu, piilottaa sukkia.
Vierailija kirjoitti:
Tietenkin voi. Kuka muu sukat parittomaksi syö?
Tontit suojelevat asuntoa ja asukasta. Eivät tee tuollaista kiusaa, ellei asukas kaltoinkohtele tonttua.
Voi olla. Se majailee sängyn alla. Se on osa-aikainen panotonttu/nukkumatti.
Onhan Eduskuntatalossakin paljon tonttuja. Siis niitä kansanedustajia.
Kerrostaloihin ei tontut viihdy.
Valitettavasti ne eivät pidä jatkuvasta metelistä ja betonista .
Meillä tonttu juo kaljat, syö sapuskat, sotkee paikat ja lyö vielä vasaralla päähän ja paskoo suuhun, kun olen nukkumassa.
Kuka noita tölkkipinoja ja tätä päänsärkyä muuten muka voi selittää?
Ehkä patterintakusille on omat tonttunsa?