Kauanko itsetehty perunasose säilyy jääkaapissa?
Eli voiko esim. tänään tehtyä sosetta tarjota vauvalle vielä huomenna? Olen keittänyt perunan kuorineen, muusannut sen ja lisännyt joukkoon korviketta.
Kommentit (8)
Jos jatkat perunasosetta korvikkeella, sitten minusta säilymisaika tulee tuosta korvikkeesta. Kuinkas kauan korvike säilyy avatussa paketissa - olikos se vuorokauden ? (meidän nuorempi ei ole vielä korviketta saanut yhtään - en ole pariin vuoteen lukenut purkin kyljestä)
ei aina edes lue sitä säilymisaikaa, esim 2 desin NANissa. Mutta niissä missä lukee, se on yksi vuorokausi avattuna jääkaapissa.
Mutta ei varmaan kannata jatkaa korvikkeella koko satsia kerralla? Pelkkä perunasose nimittäin säilyy pari päivää (neuvolan ohjeissa muistaakseni luki pari tai muutaman päivän). Joten olen itse valmistanut vaan sitä perunamösöä jääkaappiin ja vasta ennen kertasatsin lämmitystä lisännyt siihen NANia. Tosin en tiedä jos käyttää sauvasekoitinta tms, niin ehkä rakenteesta tulee parempaa kun laittaa korvikkeen heti sinne mukaan.
Se säilyy 2-3 päivää jääkaapissa. Korvikkeeseen tehtynä aattelisin, että säilyy korkeintaan sen vuorokauden. Korvikehan kuitenkin lämpenee siinä kun sen sekoittaa kuumiin perunoihin.
Keitän kuorineen,muussaan haarukalla ja puolet annoksesta jääkaappiin.Maidon lisään vasta lämmitysvaiheessa.
että toiset perunalajikkeet alkaa maistumaan pahalle.
itse en haluaisi sen makuista perunaa syödä, joten en anna sitä vauvallekaan, vaan keitän perunan juuri ennen syöntiä.
jos kiire yllättää (=hirveä nälkä) niin kuorittuna ja pieniksi paloiksi pilkottuna ei kestä kauaa kypsyä :)
äitiltäni et itsetehdyt soseet ei kestä kun vuorokauden jääkaapissa.
pakkasessa säilyy pidempään.itse laitoin vettä soseeseen,mutta jääkaapissa soseeseen lisääntyy bakteereja. taidan tehä aina pienen tuoreen annoksen tai sit osa heti pakkaseen.
sain nla:sta vihkosen jossa neuvottiin laittamaan peruna sose jääpalamuotteihin,pakastamaan ja kun jäätyneet,irrota ja laita esim minigrip pussiin josta on sitte helppo ottaa sen verran ku tarvii.Ei tarvitse niin usen keitellä perunoita ja jos vauva on hätäistä sorttia niin on nopeeta ottaa pakkasesta.Itse tei soseen veteen ja kun lämmitän ni sitte saatan laittaa pikkusen korviketta joukkoon.Syö kyllä ilman maitoakin.
Esikoisen kiinteiden aloituksesta on vain 1,5v aikaa,mutta ei voi muistaa:)