Ruokitteko vielä pikkulintuja, kun tulee taas yöpakkaset?
Kävin viemässä linnuille iltapalaa, että selviävät kylmästä yöstä. Kerettiin jo ruokinta lopettaa, mutta nyt uudestaan kai aloitettava, kunnes kylmyys hellittää. Yöpakkasia on tällä viikolla tulossa ja päivisin puhaltaa pohjatuuli. Ei ole hyönteisiä juurikaan syötäväksi.
Kommentit (6)
Hyönteissyöjiä ruokinta ei valitettavasti auta.😢
Muistakaapa että salmonella on salakavala vieras linnuille kun varsinaiset pakkaset ovat jo loppuneet.
https://www.uudenkaupunginsanomat.fi/2017/03/tarkkana-lintulaudalla/
Vierailija kirjoitti:
Muistakaapa että salmonella on salakavala vieras linnuille kun varsinaiset pakkaset ovat jo loppuneet.
https://www.uudenkaupunginsanomat.fi/2017/03/tarkkana-lintulaudalla/
Tämähän se justiin onkin, kun ei tiedä kumpi olisi parempi, ruokkia vai ei.
Kyllä me on ruokittu ihan tähän asti, varmaan äitienpäivän tienoilla voi lopettaa. Paljon on eri lintulajeja käynyt meidän pihassamme.
En ruoki enää, vaan kerrasta poikki. On tuolla ötökät lähteneet jo liikenteeseen ja varsinkin päivisin ravintoa saatavilla.
Kyllä. Huomenna ostamme siemeniä linnuille ja ruokimme kunnes sää lämpenee.
Surettaa niin kovasti muuttolintujen kohtalo.