Mitä ajattelet tästä: Ihmistä ei saastuta se mikä menee suusta sisälle vaan se mikä tulee ulos, koska se tulee sydämestä?
Mitä ajattelet tästä: Ihmistä ei saastuta se mikä menee suusta sisälle vaan se mikä tulee ulos, koska se tulee sydämestä?
Liittyykö tähän ehkä sekin että ihminen puhuu 'sydämensä kyllyydestä' ja ihminen 'puhuu mitä sylki suuhun tuo'?
Sana saasta, saastuttaa, saastuminen taitaa olla ihan pannaan julistettu eikä kuulu nyky-yhteiskunnan sanavarastoon ainakaan ihmisistä puhuttaessa? Sen sijaan puhutaan luonnon saastumisesta. Huvittavaa että voisi myös puhua ihmisLUONNON saastumisesta. Jänniä nämä kielemme sanat ja niiden käyttö? Teepäs listaa asioista joihin voisit yhdistää tämän sanan!
Kommentit (5)
Ei ihmisiä tämmöset nykyään liikuta. Eivät taida edes ymmärtää ollenkaan. Jos ymmärtäisivät niin puhe yhteiskunnassakin olisi toisenlaista. Ihme ilmiö tämä nk vihapuhekin?
No amen, näinhän se on. Ihan jokaisen meistä pitäis miettiä tarkemmin, mitä toisille sanotaan. Parannuksen paikka, itselläkin!
Ajatelkaas että tohon sanomiseen taitaa myös liittyä, että se mikä menee suusta sisälle TODELLAKIN ULOSTUU... Siis tämmöisiä asioita Raamatussa jota niin halveksitte ja josta moni ei tiedä yhtään mitään.
Ilkeys ja pahuus saastuttaa. Elämä sairastuttaa.
Paikkansa tuo pitää.